50 lat RMHC na świecie

Ta historia zaczęła się od pragnienia małej dziewczynki

Chorująca na białaczkę Kim Hill bardzo chciała, aby mama i tata byli z nią w szpitalu, szczególnie wtedy, gdy bolało ją w nocy i nie miała sił, by zawołać pielęgniarkę. Nie chciała zostawać sama. Nie rozumiała, że rodzice muszą wyjść. Chciała czuć ich bliskość, gdy tego najbardziej potrzebowała.

 

Na szczęście znaleźli się mądrzy ludzie, którzy to pragnienie zrozumieli i otworzyli swoje serca na potrzeby dziecka. Byli to dr Audrey Evans, McDonald’s oraz drużyna Philadelphia Eagles, w której grał tata Kim.

Dzięki ich determinacji 50 lat temu w Filadelfii powstał pierwszy Dom Ronalda McDonalda, a wokół niego coraz większa społeczność z oddaniem realizująca misję „Aby rodzina mogła być razem”. To dało początek Ronald McDonald House Charities (RMHC), organizacji, która przez pół wieku zbudowała setki Domów na całym świecie, dostarczając wsparcia rodzinom w czasie, gdy tego potrzebują najbardziej, w czasie ciężkiej choroby i hospitalizacji dziecka. 

 

A co z Polską?

Fundacja Ronalda McDonalda jest częścią tej wielkiej rodziny od 2002 roku. Dwa polskie Domy Ronalda McDonalda to dowód, że wszyscy są gotowi na zmiany w publicznej medycynie pediatrycznej i że z całych sił chcemy być razem z dziećmi w czasie leczenia szpitalnego.

Domy codziennie pomagają rodzinom dzieci–pacjentów leczących się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie i w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie. We wszystkim programach Fundacji, w Pokojach Rodzinnych Ronalda McDonalda, na pokładzie Ambulansu w programie „NIE nowotworom u dzieci”, w programie Łóżka dla rodziców stawiamy na pierwszym miejscu bliskość i troskę o całą rodzinę chorego dziecka.  

RMHC działa w 62 krajach, pomagając milionom rodzin na świecie. My w Polsce dodajemy swoją część do idei pomocy publicznej medycynie pediatrycznej, dzięki czemu dzieci i rodziny mogą liczyć na najlepszą opiekę.