Są rozkładane, wygodne i ustawne. I  bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają rodzice, pielęgniarki
i  lekarze.

 

 

Łóżko dla rodzica wyglądem przypomina fotel i jest wielofunkcyjne. W ciągu dnia można takie łóżko złożyć i używać jako siedzenia, a wieczorem zamienić je w wygodne miejsce do spania. Każde jest zaopatrzony w kosz na pościel. Dzięki tej kompleksowej funkcjonalności rodzice mogą towarzyszyć swoim dzieciom w szpitalu w dużo lepszych warunkach.

 

Widok rodzica towarzyszącego swojemu dziecku przy szpitalnym łóżku nikogo już nie dziwi. Jednak łóżko dla niego na wielu oddziałach pediatrycznych bywa tylko marzeniem. Brak miejsca do spania dla rodzica to nie tylko problem
z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.

 

Choroba dziecka wiążąca się z pobytem w szpitalu to bardzo trudny i stresujący czas dla całej rodziny. Częste dojazdy do szpitala, duża odległość od domu, brak środka transportu, załatwianie spraw urzędowych – lista wyzwań bywa czasem trudna do udźwignięcia. To pociąga za sobą zmęczenie, stres i napięcie.

 

 

icon

Dlaczego łóżko jest takie ważne?

Walka o zdrowie to nie sprint, a maraton. Biegnący w nim pacjenci potrzebują wsparcia i pewności, że ktoś czeka na nich na mecie. Dlatego bliskość mamy i taty jest kluczowa dla dziecka w czasie leczenia. Niestety infrastruktura szpitalna bywa pod niektórymi względami niechcianą pamiątką z przeszłości. Nie jesteśmy w stanie poradzić nic na stare budownictwo państwowych szpitali i ciasne nieraz sale, które dla wielu rodziców i dzieci na długie miesiące stają się domem. Fundacja Ronalda McDonalda wie jednak, jak zamienić je w przyjazne i bardziej przytulne miejsca.

 

icon

Jak się to wszystko zaczęło?

Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia i sposobu myślenia o rodzinie funkcjonującej przez dłuższy czas w szpitalu, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka. Dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w  Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.

 

W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski. Stąd przykład rozwiązań, które tu stały się standardem, szybko stał się znany. Łóżka świetnie się sprawdzały, bo chwalili je rodzice zarówno spędzający w szpitalu kilka dni, jak i kilka tygodni, i w efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę oraz pomoc. Kolejne partie łóżek wysłaliśmy do szpitali w wielu miastach Polski.

 

icon

Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa. Zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło.

Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda

 

icon

Łóżka dla rodziców w liczbach

1

przekazanych łóżek

1

przekazanych materacy

1

szpitali

1

miasta w Polsce

icon

Jak oceniają łóżka rodzice i lekarze?

„Dla mnie osobiście to był prawdziwy przełom. Bardzo ułatwiło mi to radzenie sobie z tamtą sytuacją, a w święta wygodne łóżko z regulowanym zagłówkiem stało się namiastką domu. Był pojemnik na pościel, łatwe rozkładanie. W dzień złożone łóżko stawało się kanapą. Mogłam usiąść na nim z laptopem, a przede wszystkim zdrzemnąć się, kiedy moja córka spała.”

 

Agnieszka, Mrągowo

„Personel naszego Instytutu zdaje sobie sprawę, że rodzice, opiekunowie są bardzo ważnym elementem w procesie leczenia dziecka. Wypoczęci rodzice są w stanie w pełni poświęcić swój czas i energię na wsparcie pociechy w procesie hospitalizacji. Ich obecność dodaje otuchy dzieciom, zmniejsza poziom stresu, co w sposób bardzo pozytywny wpływa na przebieg leczenia.”

 

dr Marek Migdał, Dyrektor Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”

 

 

Skala programu „Łóżka dla rodziców” w wielu miastach zależy od sprawdzonych Przyjaciół Fundacji, rodziców, a także zaangażowanych społeczników. Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.

icon

Opiekun programu

Magdalena Piotrowska

Operations Manager

magdalena.piotrowska@frm.org.pl

+48 790 343 055