Szpital przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Wspólnie z donatorami wspierającymi naszą misję „Aby rodzina mogła być razem” nie chcemy odkładać na później potrzeb dziecka–pacjenta i jego najbliższych. Przekazywane łóżka są wygodne, praktyczne, a przede wszystkim postawione blisko łóżka chorego dziecka. Fundacja Ronalda McDonalda zmienia w ten sposób rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych.

Dlaczego łóżko jest takie ważne?

Walka o zdrowie to nie sprint, a maraton. Biegnący w nim pacjenci potrzebują wsparcia i pewności, że ktoś czeka na nich na mecie. Dlatego bliskość mamy i taty jest kluczowa dla dziecka w czasie leczenia. Niestety infrastruktura szpitalna bywa pod niektórymi względami niechcianą pamiątką z przeszłości. Nie jesteśmy w stanie zmienić starego budownictwa publicznych szpitali i ciasnych nieraz sal, które dla wielu rodziców i dzieci na długie miesiące stają się domem. Wiemy jednak, jak zamienić je w przyjazne i bardziej przytulne miejsca.

200

przekazanych łóżek

1

przekazanych materacy

1

szpitale

1

miasta w Polsce

Jakie jest łóżko dla rodzica?

Jest wielofunkcyjne, wygodne i ustawne. Zajmuje niewiele miejsca. W ciągu dnia służy jako fotel idealny do przytulania, wspólnego oglądania bajek i czytania książeczek. Wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w ciasnych nieraz salach szpitalnych, które muszą służyć za salon, sypialnię i jadalnię w jednym. Dzięki temu rodzic może być blisko pochłoniętego leczeniem dziecka i zadbać o swoją własną regenerację w godnych warunkach.

Jak oceniają łóżka rodzice i lekarze?

„Dla mnie osobiście to był prawdziwy przełom. Bardzo ułatwiło mi to radzenie sobie z tamtą sytuacją, a w święta wygodne łóżko z regulowanym zagłówkiem stało się namiastką domu. Był pojemnik na pościel, łatwe rozkładanie. W dzień złożone łóżko stawało się kanapą. Mogłam usiąść na nim z laptopem, a przede wszystkim zdrzemnąć się, kiedy moja córka spała.”

Agnieszka, Mrągowo 

 

„Cieszymy się, że o najmłodszych pacjentach naszego szpitala i ich rodzicach pamięta po raz kolejny Fundacja Ronalda McDonalda, bowiem otrzymane łóżka z pewnością umożliwią lepszy komfort pobytu opiekunów młodego pacjenta w naszej placówce. Obecność najbliższych niewątpliwie jest ważnym aspektem opieki nad dziećmi i stwarza poczucie bezpieczeństwa oraz pomaga w przezwyciężaniu trudów pobytu w szpitalu, co jest również istotne w procesie powrotu dziecka do zdrowia.” 

 

Jolanta Sobierańska-Grenda, Prezes Zarządu „Szpitali Pomorskich” 

„Złoty Sąsiad” wspólnie z franczyzobiorcami McDonald’s Polska

Franczyzobiorcy McDonald’s dbają o swoje otoczenie. Wiedzą, z jakimi problemami mierzą się mieszkańcy, jakie są ich potrzeby i podejmują działania, które wspierają społeczności. Jedną z ich wspólnych inicjatyw jest wsparcie Fundacji Ronalda McDonalda w ramach programu „Łóżka dla rodziców”. Tylko w 2023 roku franczyzobiorcy McDonald’s podarowali ponad 250 łóżek dla rodziców hospitalizowanych dzieci w 36 miastach w całym kraju.

Skala programu „Łóżka dla rodziców” w wielu miastach zależy od sprawdzonych Przyjaciół Fundacji, rodziców, a także zaangażowanych społeczników. Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.

icon

Zobacz materiały wideo z przekazań łóżek

Odtwórz filmik

Odtwórz filmik

Odtwórz filmik

Odtwórz filmik

Pokaż więcej

Magdalena Piotrowska

Operations Manager

magdalena.piotrowska@frm.org.pl

+48 790 343 055

Masz pytania? Chętnie pomogę