Czas spędzony w szpitalu na opiece nad chorym dzieckiem zmienia życie całej rodziny. Kiedy trwa to miesiące albo nawet lata, z dala od własnego domu, Dom Ronalda McDonalda staje się dla rodziny domem na czas choroby,  zapewnia niezbędny komfort, opiekę i wsparcie, pozwala rodzinie być blisko i razem w tym trudnym czasie.

 

 

Budowa i działalność Domów Ronalda McDonalda na świecie oparta jest na jednej prostej idei: nie ma nic ważniejszego niż rodzina skupiona na zdrowiu dziecka. Zgodnie z filozofią Fundacji zatroskani rodzice, którzy wraz z dzieckiem udają się na długotrwałe leczenie do oddalonych od ich miejsca zamieszkania szpitali pediatrycznych, nie powinni martwić się organizacją noclegu, prania, zakupów czy codziennych posiłków.

 

To dlatego wszystkie Domy budujemy w bezpośrednim sąsiedztwie szpitali dziecięcych, aby mama i tata mogli zawsze być blisko chorującego malucha.  W Domu zawsze jest w pełni wyposażona kuchnia, pralnia, bawialnia dla dzieci, biblioteka i ogród, a każda rodzina ma  swoją osobistą przestrzeń – pokój z łazienką i wygodnym łóżkiem. Wypoczęty rodzic jest większym wsparciem dla dziecka, ma lepszy kontakt z personelem medycznym, łatwiej znosi stres związany z pełnym wyzwań procesem leczenia.

 

Domy w Polsce pomagają bezpłatnie

Dom Ronalda McDonalda w Krakowie

Od 2015 roku działa przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

 

Do użytku rodzin jest tutaj 20 pokoi różnej wielkości, każdy z własną łazienką. Rodziny mieszkające w Domu mają do dyspozycji przestronną kuchnię z pełnym wyposażeniem, jadalnię a także pralnię, w której są nie tylko w pralki, ale też automatyczne suszarki, żelazka i miejsce do prasowania. W Domu jest też biblioteka i pokój zabaw dla dzieci, ponieważ razem z rodzicami może tu mieszkać zdrowe rodzeństwo pacjenta.

 

Dom otacza wspaniały zielony ogród, który daje wytchnienie i pomaga w redukcji stresu. 

ul. Macieja Jakubowskiego 9

30-688 Kraków

 

Dom Ronalda McDonalda w Warszawie DSK UCK WUM

Warszawski Dom Ronalda McDonalda, nazywany przez rodziców „domem poza domem”, działa przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego znajdującego się przy ul. Żwirki i Wigury.

 

Dom zapewnia bezpłatny pobyt dla rodzin dzieci najdłużej hospitalizowanych, które przyjeżdżają na leczenie z dalekich stron kraju.

 

W Domu przygotowanych jest dla rodzin 25 pokoi z łazienkami, jest tu również przestronna kuchnia przeznaczona do wspólnego użytku a także jadalnia i w pełni wyposażona pralnia.

 

W Domu, razem z rodzicami, może mieszkać zdrowe rodzeństwo pacjenta.

 

ul. Księcia Trojdena 2B
02-109 Warszawa

Dom Ronalda McDonalda w Warszawie IPCZD – Dom w trakcie budowy

Trzeci polski Dom Ronalda McDonalda powstanie przy Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie (Al. Dzieci Polskich 20), jednym z największych ośrodków transplantacji narządów u dzieci na świecie oraz jedyną tego typu placówką w Polsce.

 

Dom, z 20 pokojami, będzie służył przyjeżdżającym tu z całej Polski rodzinom oraz tym, którzy po wybuchu wojny utracili możliwość leczenia swoich dzieci w Ukrainie. 

 

Instytut, który prawie 60 lat temu stanął jako szpital-pomnik dla upamiętnienia dzieci zabitych podczas II wojny światowej, dzisiaj znowu pomaga dziecięcym ofiarom wojny a nasz trzeci Dom ramię w ramię wesprze również ich rodziny. 

 

Oddanie do użytku Domu Ronalda McDonalda przy Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” planowane jest w drugiej połowie 2025 roku.

Dom w budowie