W listopadzie ogłosiliśmy start ogólnopolskiego konkursu na najlepszą pracę doktorską o tematyce bliskości rodziny w procesie leczenia i rekonwalescencji chorego dziecka, obronioną w latach 2016-2021.
Każdy z nas daje to, co potrafi robić najlepiej, w moim przypadku jest to dzielenie się wiedzą w zakresie nauk ścisłych.
To są niesamowite chwile. Widzimy, jak dzieci kwitną na tych zajęciach. Dajemy im radość. Darując chwilę od siebie, otrzymujemy dziecięcy uśmiech i uśmiech rodzica. To jest niesamowite i niezwykle motywujące. Kiedy przez długi czas dziecko przebywa w szpitalu, kiedy jest oderwane od szkoły, rówieśników, zwykłej codzienności, traci tak wiele. My staramy się, aby nie traciło, aby fascynujący świat przyszedł do nich.
To niezwykle ważne, bo w ten sposób dziecko może także spędzić czas z rodzicem.
Przebywam w szpitalu bardzo często, widzę dzieci wtulone w ramiona mamy, taty lub babci. Mogę obserwować, jak ta obecność wpływa na najmłodszych pacjentów. Bliskość to przede wszystkim bezinteresowne otaczanie opieką, zaufanie i akceptacja. To chęć dzielenia się, bycie ze sobą niezależnie od sytuacji, wsparcie i gotowość do pomagania.
Dawniej w szpitalach było inaczej, dziecko było traktowane jak dorosły pacjent. Podczas długiej hospitalizacji mogło widywać mamę, tatę, bliskich tylko w wyznaczone dni i godziny. To był ogromny stres dla całej rodziny, a zwłaszcza dla dziecka, które zostawało samo w kompletnie obcym dla nie go świecie. Dziś wiemy, jak ważna jest codzienna obecność tych, którzy są dla nas najważniejsi, którzy swoją obecnością zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa. A dla dziecka nie ma nikogo ważniejszego niż jego najbliżsi.
Rodzice mogą przebywać z dziećmi w szpitalach właściwie cały czas. Ich obecność zmniejsza dziecięcy stres, strach, pozwala łagodzić codzienne trudności związane z powrotem do zdrowia, często z bolesnym leczeniem. Obecność rodziców to dla dziecka ogromne wsparcie na drodze do wyzdrowienia.
Ta wiedza jest dziś powszechna. Wydaje się czymś oczywista, ale musiało upłynąć sporo czasu, musiała zostać poparta wieloletnimi badaniami. Dzięki ludziom, którzy je prowadzili i dzięki ludziom, którzy zaczęli te idee upowszechniać, zmieniło się tak wiele w podejściu do pacjenta, zwłaszcza tego najmniejszego. Dla mnie jako naukowca jest to szczególnie ważne i cenne. Konkurs dla doktorantów, aby upowszechniać wiedzę i lepsze zrozumienie potrzeb chorującego dziecka i jego najbliższych? Jestem na tak.”
W Fundacji wierzymy i wiemy, że współpraca pomiędzy rodzicami/opiekunami a szpitalem zapewnia dzieciom najlepsze wsparcie w walce z chorobą wymagającą długiego leczenia i hospitalizacji. Działania Fundacji są skierowane na podnoszenie standardu opieki nad dzieckiem i rodziną towarzyszącą mu w hospitalizacji. Aby rodzina mogła być razem.
Przypominamy, że zgłoszenia można wysyłać drogą mailową na adres: agata.ciesielska@frm.org.pl do dnia 15 lutego 2022 roku.
Więcej o konkursie tutaj.