Rozpoczęliśmy budowę trzeciego Domu w Polsce, lokując go obok największego narodowego szpitala dziecięcego w kraju – Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Prace rozpoczęły się kilka dni po otrzymaniu prawomocnego pozwolenia na budowę, czyli z początkiem sierpnia tego roku. Działka, na której stanie, znajduje się kilkanaście metrów od wejścia do pawilonu oddziału pediatrycznego w Instytucie.
Zgodnie z planem, który Rada Fundacji przyjęła na bardzo wczesnym etapie uzgodnień dotyczących powstania Domu, Fundacja zbuduje go w technologii KLH® – CLT.
Wybór KLH® – CLT to ambitne założenie projektowe i budowlane, ponieważ Polska wciąż jest wierna tradycyjnym technologiom z użyciem stali i betonu. Aby zbudować Dom tą metodą najlepiej, Fundacja najpierw nawiązała partnerstwo z firmą KLH Massivholtz, która jest pionierem w dziedzinie KLH® – CLT z ponad 25-letnim doświadczeniem.
Efektem współpracy jest projekt liczący ponad 1600 m2 powierzchni użytkowej. Gdy powstanie, będzie zdrowym, czystym ekologicznie, jednopiętrowym Domem z 20 pokojami dla rodzin, wspólną kuchnią, jadalnią, bawialnią, pralnia. Przyjazny dla ludzi, z niskim śladem węglowym, ciepły zimą, nieprzegrzany latem, pełen światła i powietrza – taki będzie trzeci Dom, w którym zamieszkają rodziny dzieci przyjeżdżających z daleka i na długo do IPCZD.
CLT to materiał, który odpowiada na współczesne wyzwania związane z ochroną środowiska. Drewno, które jest wykorzystywane do produkcji paneli, pochodzi z certyfikowanych, zrównoważonych lasów zapewniając, że jego produkcja nie wyczerpuje zasobów naturalnych. Każdy metr sześcienny drewna KLH® – CLT pochłania dwutlenek węgla z atmosfery, co wspiera proces walki ze zmianami klimatycznymi. Oprócz wytrzymałości mechanicznej, drewno KLH® – CLT charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacji termicznej.
Dzięki lekkości, w porównaniu do tradycyjnych materiałów budowlanych, pozwala na obniżenie kosztów transportu oraz zużycia energii podczas montażu. Lokalizacja budowy Domu w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala, działającego oddziału oznacza, że trzeba budować czysto, cicho i szybko. Ta technologia odpowiada na wszystkie powyższe potrzeby.
Firma KLH, producent paneli CLT do budowy trzeciego Domu Ronalda McDonalda, ma bogatą historię innowacji. Produkcję KLH® – CLT na szeroką skalę rozpoczęła w 1996 roku we współpracy z Technische Universitat Graz, a już w 1999 roku uruchomiła pierwszą fabrykę w Teufenbach – Katsch. Dwadzieścia lat później firma rozszerzyła swoją działalność, otwierając drugą nowoczesną fabrykę w Wiesenau. Panele z litego drewna KLH® – CLT znajdują zastosowanie na całym świecie, zarówno w Europie, jak i poza nią, jako kluczowe elementy ścian, podłóg i dachów różnorodnych budynków.
KLH stale inwestuje w nowoczesne technologie, które pozwalają na większą wydajność produkcji i mniejsze zużycie zasobów, zajmując pozycję lidera we wdrażaniu innowacji w sektorze zrównoważonego budownictwa drewnianego.
- BIBLIOTEKA GABRIELA GARCÍÍ MÁRQUEZA | Barcelona, Hiszpania – zdobyła tytuł najlepszej biblioteki publicznej na świecie w 2023 roku; laureat nagrody FAD Architecture and Interior Design Awards
- RATHAUS HAINBURG | Hessen, Niemcy – otrzymał Nagrodę German Timber Construction Award 2023.
- MEHRGENERATIONENHAUS KRANZBERG | Bawaria, Niemcy – uhonorowany nagrodą Bavarian Timber Construction Award 2022.
- FREE CITY | Austria – laureat nagrody TRIGOS 2024 w kategorii „Projekty Modelowe”.
- HOUTEN HOTEL | Holandia – zdobył nagrodę Architecture Prize 2024 i nagrodę publiczności.
Projekt architektoniczny trzeciego Domu Ronalda McDonalda, powstał w pracowni AFP architekci. Alicja Szojda i Tomasz Flejterski są autorami dwóch pierwszych Domów w Krakowie i w Warszawie, nagrodzonych laurem Bez barier dla Domu w Krakowie oraz dwiema Nagrodami Architektonicznymi Prezydenta m. st. Warszawy dla Domu w Warszawie. Dom dla szpitala DSK UCK WUM zwyciężył w kategorii Najlepsza Architektura Mieszkaniowa oraz zdobył Nagrodę Mieszkańców. Trzecią nagrodą jest „Laur Dostępności”.
Najważniejszym założeniem projektowym było stworzenie miejsca, w którym przestrzenie wspólne będą sprzyjać integracji rodzin i wolontariuszy, a pokoje zapewnią rodzinom możliwość odpoczynku i prywatności. Dobór materiałów już na etapie projektowania był częścią koncepcji i uwzględniał relacje Fundacji z donatorami i ich zakres zaangażowania w budowę.
Dom powstaje w modelu wielu partnerstw i będzie na zawsze powodem do dumy dla firm, marek i osób prywatnych. Architekci zaprojektowali specjalne miejsca, które będą opowiadać historie z czasu powstawania Domu, a Fundacja już je zbiera.
Pierwsze powstały z inicjatywy dr Audrey Evan z pomocą społeczności McDonald’s w USA, kolejne, a jest ich blisko 400, powstawały w odpowiedzi na potrzeby największych instytucji pediatrycznych na świecie, dziś tworzą globalną sieć pomocy. Polska Fundacja od 23 lat wspiera publiczną medycynę i szpitale pediatryczne, zapewniając rodzinom małych pacjentów możliwość bycia razem podczas długotrwałych hospitalizacji.
Przestrzeń każdego Domu oferuje komfort fizyczny, ale równie ważne jest emocjonalne wsparcie i pomoc zespołu Fundacji oraz rodzin, mających podobne doświadczenia. Prawdziwy dom poza domem, tak rodziny mówią najczęściej o Domach Ronalda McDonalda, doceniając dobry sen, możliwość ugotowania domowego jedzenia, pracy, jeśli zawód pozwala na pracę zdalną, bycia razem z wszystkimi dziećmi kilka kroków od szpitala, zadbania o normalność w każdym wymiarze.