Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda z nową misją

Nasza mobilna klinika, która wspiera medycznie lokalne społeczności, docierając do dzieci z badaniami USG, rusza w nową podróż. Po ponad 18 latach służby, ponad 80 tys. przeprowadzonych badań w programie „NIE nowotworom u dzieci” Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda zostanie przekazany Polsko-Amerykańskiej Fundacji ACM do realizacji jej misji i programów pomocowych. Zbiórki krwi, profilaktyka, edukacja medyczna, pierwsza pomoc – jedyny taki Chevrolet w Europie nie przestaje pomagać.

Lokalne społeczności będą mogły korzystać z mobilnej kliniki

Dwie organizacje, Fundacja Ronalda McDonalda i Fundacja American Cars Mania (w skrócie Fundacja ACM), nawiązały współpracę, dzięki której lokalne społeczności będą mogły korzystać z mobilnej kliniki. Uroczyste przekazanie Ambulansu odbyło się 28 grudnia 2022 roku w obecności Zarządów obydwu fundacji oraz Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Marcina Krzyżanowskiego, który wspiera społeczną aktywność w swoim regionie.

„Chevi”, bo tak pieszczotliwie nazwały go dzieci badane na jego pokładzie, był pierwszą mobilną kliniką w programie, który zmienia rzeczywistość polskiej medycyny pediatrycznej. Historia badań USG na pokładzie Ambulansu „Chevi” sięga 2005 roku.

icon

Celem programu jest od samego początku wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości, w tym także zmian nowotworowych w czasie profilaktycznych, przesiewowych badań USG, których ani w 2005 roku ani dziś jeszcze nie ma w pakiecie badań dla każdego dziecka. Wczesne diagnozy w czasie ogólnopolskich badań “NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda nigdy nie miałyby miejsca, gdyby nie mobilność programu. Dzięki temu, że lekarze radiolodzy dojeżdżali do dzieci, można było ocalić zdrowie i życie maluszków, dla których te badania pozostawały z różnych powodów niedostępne  – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Fakt, że lekarze na pokładzie Ambulansu dojeżdżali do dzieci, zmieniało wszystko. Dostępność to podstawa w każdej profilaktyce. Badania USG dla dzieci poniżej 6. roku życia dają możliwość oceny stanu zdrowia dziecka na etapie, gdy jest ono statystycznie w szczytowym okresie zapadalności na niektóre nowotwory i szereg chorób wieku dziecięcego rozwijających się bezobjawowo. Zgodnie z założeniem program dociera do dzieci blisko ich miejsc zamieszkania, znosząc od razu co najmniej 3 ważne bariery dostępu – odległości, lekarzy, kosztów. Przez 18 lat na pokładzie mobilnej kliniki najlepsi lekarze z ośrodków w całej Polsce zbadali ponad 80 tys. dzieci. Ambulans badał w ponad 900 miejscowościach w Polsce, niezależnie od ich wielkości, dojeżdżając do dzieci, a badania zawsze były dla rodzica bezpłatne. W tej podróży po zdrowie „Chevi” pokonał 240 tys. kilometrów.

Pomoc Ambulansu

W historii tej mobilnej kliniki bardzo ważną misją były działania podjęte w lutym 2022 roku, po wybuchu wojny w Ukrainie. Wówczas Ambulans natychmiast wyjechał do Przemyśla. Tam, stojąc na granicy polsko-ukraińskiej, służył jako mobilna „przychodnia”, na pokładzie której lekarze i ratownicy medyczni mogli udzielać pomocy oraz konsultacji medycznych uciekającym z Ukrainy dzieciom i dorosłym.

icon

Życzymy Fundacji ACM wszystkiego, co najlepsze, i mamy poczucie, że nasz plan przekazania Ambulansu, podzielenia się doświadczeniem, będzie przykładem, jak ważne cele społeczne i idee łączą ludzi i organizacje – mówi prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda.

 

 

Fundacja Ronalda McDonalda będzie kontynuowała program „NIE nowotworom u dzieci”, korzystając z drugiego Ambulansu. „Chevi”, w barwach Fundacji ACM, będzie jeszcze przez lata służył lokalnym społecznościom m.in. jako mobilny punkt poboru krwi.

 

Fundacja American Cars Mania jest ściśle związana z Międzynarodowym Zlotem Pojazdów Amerykańskich „American Cars Mania”, który po raz pierwszy został zorganizowany w dolnośląskim Miliczu w 2013 roku i odbywa się co rok, skupiając coraz większą grupę pasjonatów amerykańskiej motoryzacji i kultury. Już wtedy zrodził się pomysł, aby rozpocząć działania prospołeczne. W tym celu została powołana fundacja. Dzięki wspólnym celom Fundacja ACM nawiązała współpracę m.in. z Milickim Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacją Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. W nawiązaniu do nazwy Fundacji mottem przewodnim prowadzonych w jej ramach działań jest „Mania pomagania” i właśnie z takim hasłem wyruszy w trasę „Chevi”, który stał się najważniejszym i największym członkiem Teamu ACM.

icon

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że możemy kontynuować jego misję pomagania. Dziękujemy Fundacji Ronalda McDonalda za zaufanie, jakim nas obdarzono oraz za możliwość spełnienia naszych celów. Pracę na pokładzie pięknego amerykańskiego trucka będzie potęgować nasze niewyczerpalne zamiłowanie do amerykańskiej motoryzacji oraz kultury, które mamy w sercach od dawna. Od teraz zawsze i wszędzie będzie z nami kawałek Ameryki na czterech kółkach, którym pojedziemy tam, gdzie będzie potrzebna nasza pomoc – mówią zgodnie Mariusz Wypychowski i Adam Rostalski z Fundacji American Cars Mania.

Aby przetrwała pamięć o jego pierwszej roli, przy drzwiach wejściowych na pokład pojazdu zostanie umieszczona informacja o pochodzeniu „Cheviego” i jego 18 latach niezawodnej służby w programie „NIE nowotworom u dzieci” i przyjęciu na pokładzie ponad 80 000 dzieci w latach 2005-2022. Dla wielu rodzin i dzieci Ambulans łączy się z bardzo osobistymi historiami.

Czytaj więcej:

Podejmą wielkie wyzwania, by zebrać środki na badania USG dzieci 

Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski – sportowcy ekstremalni, organizatorzy zawodów GWSC, pływacy zimowi i ambasadorzy Fundacji popłyną przez Kanał Catalina i jezioro Tahoe w USA oraz jezioro Memphrémagog, by zebrać środki na badania USG dzieci z Pomorza.

90 000 dzieci przebadanych na pokładzie naszego Ambulansu!

Gdyby mieszkały w jednym mieście, byłoby ono wielkości Grudziądza (kujawsko-pomorskie). 90 000 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat zostało przebadanych na pokładzie Ambulansu Fundacji Ronalda McDonalda w ciągu ostatnich 19 lat. Dziewięćdziesięciotysięczne dziecko przebadano 26 marca w świętokrzyskim Osieku.

Kolejna edycja programu „NIE nowotworom u dzieci” w Radomiu

Przeprowadziliśmy profilaktyczne badania USG u 150 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, mające na celu wykrycie ewentualnych odstępstw od normy, w tym zmian nowotworowych oraz wad wrodzonych nerek i dróg moczowych.