Projekt Fundacji Ronalda McDonalda oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland

„Rodzicu, dostrzeż objawy” – to jeden z elementów programu „NIE nowotworom u dzieci”. Skierowany do rodziców, dziadków, opiekunów pozwala w przystępny i jasny sposób zapoznać się z objawami chorób nowotworowych u dzieci.

Nowotwór – samo słowo potrafi przerazić każdego rodzica. Ale przecież lepiej zapobiegać rozwojowi choroby nowotworowej, rozpocząć leczenie w jej pierwszym etapie i zwiększyć szansę powrotu do zdrowia niż czekać. Wcześnie wykryty nowotwór u dziecka może być w 100% wyleczony. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, czym jest choroba nowotworowa dziecka i jak ją rozpoznać. 

  • Przedłużająca się gorączka lub stany podgorączkowe

    Nie mijające pomimo leczenia, bez innych objawów chorobowych, przedłużające się w czasie.

    icon
  • Długotrwały kaszel

    Także u osób zdrowych, narastający, męczący, przedłużający się w czasie, powyżej 3 tygodni.

    icon
  • Ból głowy

    O narastającej intensywności, po przebudzeniu, wymioty towarzyszące bólowi. Zaburzenia widzenia, pamięci, mówienia. Narastanie bólu w krótkim okresie czasu, powiększenie obwodu główki dziecka.

    icon
  • Zmiana rytmu wypróżnień

    Zaparcia, biegunki powyżej 2 tygodni, kolkowe bóle brzucha, zaczerwienienie skóry twarzy. Zaburzenia oddawania moczu, wtórne moczenie nocne, nawracające zakażenia.

    icon
  • Ból pleców

    Guz na plecach, zniekształcenie w okolicy pośladków, krzywienie kręgosłupa, opór przy skłonach, zaburzenia czucia, niedowłady po jednej stronie ciała.

    icon
  • Ból kończyn

    W okresie intensywnego wzrostu, towarzyszące objawy ogólne. Guzy, asymetria w miejscu bólu, trudności w poruszaniu, ból w ciągu dnia nasilający się podczas aktywności fizycznej, utykanie, kulenie, niesymetryczność bólu, złamania patologiczne.

    icon
  • Utrata i brak przyrostu masy

    Brak apetytu, przedłużający się w czasie z towarzyszącymi innymi objawami.

    icon
  • Guzki, znamiona na skórze

    Szybko zwiększające rozmiar, niebolesne, o twardej konsystencji, o średnicy większej niż 3 cm. Asymetryczne, pokrwawiające, nieruchome względem otaczających tkanek, obecne już w okresie noworodkowym.

    icon

UWAGA! Objawy są przedłużające się w czasie, asymetryczne i niespecyficzne. Pojawienie się ich nie oznacza jednak, że dziecko na pewno ma nowotwór!

icon

Rodzicu, zapraszamy na wykład

Zachęcamy do śledzenia
kalendarza badań

icon

Badanie USG dziecka jest bezpiecznym i bezbolesnym sposobem upewnienia się, że rozwój dziecka przebiega tak jak przebiegać powinien.

Magdalena Piotrowska

Operation Manager

krzysztof.daniluk@frm.org.pl

+48 533 386 733

W sprawie organizacji szkolenia zapraszam do kontaktu