Skrzydła Mocy, symbol wdzięczności Fundacji Ronalda McDonalda dla wyjątkowych ludzi w postaci wykutych ręcznie statuetek, trafiły w ręce 60 filantropów, społeczników, partnerów programów Fundacji. Podczas uroczystego wieczoru podsumowującego jubileusz 20-lecia jej działalności, odbyła się również licytacja Hardej Dziewczynki, niezwykłej rzeźby podarowanej Fundacji przez artystę Sebastiana Pańczyka. Ważną częścią wieczoru było również wręczenie honorowych odznak „Zasłużony dla Warszawy” osobom zaangażowanym w budowę Domu Ronalda McDonalda dla Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM.
Od 20 lat Fundacja Ronalda McDonalda wspiera w Polsce rodziny w najtrudniejszych chwilach – w czasie choroby dziecka.
„Aby rodzina mogła być razem”.
Statuetka Skrzydeł Mocy ma swoją niezwykłą historię. Podobnie jak historia Fundacji Ronalda McDonalda, zaczęła się od jednej małej dziewczynki. W 2019 roku fundacyjny Ambulans trafił na Podhale. Basia, która pomogła zorganizować badania profilaktyczne dla dzieci ze swej rodzinnej miejscowości nie mogła przypuszczać, że zapraszając Ambulans, podarowała swojej córce czas i dosłownie szansę na życie. Bo wynik badania Dobrusi, jej starszej córki, był jednoznaczny. Tak mama i córka trafiły do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie i zamieszkały w Domu Ronalda McDonalda. Dziś możemy cieszyć się wspólną radością, bo Dobrusia jest zdrowa i możemy opowiadać jej historię pokazując, że wspólne działanie ma sens.
Dobrusię i jej najbliższych wsparła w czasie choroby rodzina i przyjaciele. Kiedy powstał pomysł uhonorowania ludzi wspierających Fundację, przyjaciel rodziców Dobrusi, artysta rzeźbiarz Wojciech Pondel, który od lat dzieli się swym talentem i pracami z Fundacją, przelał tę myśl i opowieść w projekt. A wspaniały kowal Michał Maruszewski z Urzędowa pod Kraśnikiem przekuł rysunek w rzeczywistość. Autorem nazwy statuetki jest Piotr Grzelak, przyjaciel z DDB.
Skrzydła Mocy są symbolem siły, determinacji ludzi, którzy od początku realizowali misję „Aby rodzina mogła być razem” – podkreśla w imieniu wszystkich w zespole Fundacji Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza. – To ich wiedza i doświadczenie, gotowość dzielenia się nimi z medycyną pediatryczną, ich talenty, umiejętności, idee, odpowiadające na aktualne i przyszłe potrzeby dzieci i ich rodzin, były skrzydłami Fundacji od początku jej istnienia. Przyjaciele, Donatorzy, Wolontariusze związani z Fundacją patrzą w przyszłość z wiarą w to, że każdego dnia można zmieniać świat na lepsze – nie tylko wielkimi projektami, jak Domy Ronalda McDonalda, ale także każdym, codziennym działaniem, każdym badaniem w programie „NIE nowotworom u dzieci”, każdym łóżkiem dla rodzica czy godziną wolontariatu oddaną dzieciom na oddziałach pediatrycznych.
Ważną częścią wieczoru było wręczenie 10 odznak honorowych „Zasłużony dla Warszawy”. Są one przyznawane osobom fizycznym i organizacjom wyróżniającym się działalnością na rzecz Warszawy. Decyzją Rady m.st. Warszawy otrzymały je osoby zaangażowane w budowę Domu Ronalda McDonalda dla Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM. Wyróżnienia wręczyła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady. Wśród nagrodzonych byli Barbara Boroń, licencjobiorczyni McDonald’s Polska, Arkadiusz Glinka, dyrektor C.H. Robinson, prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 2008-2016, Arkadiusz Muś, prezes zarządu Press Glass, dr Grażyna Nowak-Połomska z firmy Farm-Frites Poland, członkini Rady Fundacji, Adam Pieńkowski, dyrektor generalny McDonald’s Polska w latach 2016-2022, dr Magdalena Osial, wolontariuszka Fundacji Ronalda McDonalda, Małgorzata Rejnik, do 2021 roku kanclerz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w latach, prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 2016-2020 i Fundacja Ronalda McDonalda – jako organizacja społeczna, zmieniająca swoją pracą standardy publicznej medycyny pediatrycznej.
Podczas wieczoru miała miejsce także wyjątkowa licytacja rzeźby „Harda Dziewczynka”, podarowanej Fundacji przez artystę Sebastiana Pańczyka. Sebastian Pańczyk, reżyser, ilustrator, designer, juror konkursów reklamowych i autor najbardziej znanych w Polsce postaci reklamowych brand hero, odwiedził Dom Ronalda McDonalda zaraz po otwarciu. Wizyta była pełna emocji, historii dzieci i rodzin, dla których Dom jest bardzo ważnym miejscem w czasie pobytu w szpitalu. Sebastian Pańczyk, w uznaniu roli Domów Ronalda McDonalda i ich służby dla małych pacjentów publicznych szpitali, podarował Fundacji rzeźbę Hardej Dziewczynki, która stała się bohaterką unikalnego projektu aukcyjnego w skali świata, łączącego charytatywność z miłością do sztuki i budującego nowy wzór filantropii.
Niezwykłym punktem wyjścia dla 10 lat przechodnich licytacji jest sama Harda Dziewczynka, jej piękno i siła oraz intencja autora, by rzeźba zapoczątkowała nowy, oryginalny wymiar pomagania. Aby Harda Dziewczynka pokazała swą moc co roku, od 2022 do 2032 roku, będzie wystawiana na licytację, a zwycięzca, licytujący 1 rok, będzie dołączał tym samym do niepowtarzalnej społeczności, grupy, rodziny ludzi związanych z tą rzeźbą i ideą pomagania.
Harda Dziewczynka nie będzie obiektem, który można posiadać, ale symbolem solidarności, wrażliwości, dzielenia się dobrem – podkreśla Katarzyna Rodziewicz. Rzeźba idealnie pasuje do Fundacji Ronalda McDonalda i może być symbolem dzieci, którym pomaga organizacja, mam, sióstr, dziewczyn, które pomagają w wolontariacie. Ma kitki, jak dzieci z Domów, sukienkę, jaką latem noszą mamy i dziewczyny w Domach oraz adidasy, w których na co dzień można zobaczyć dziewczyny w Fundacji. Harda Dziewczynka jest dumna i wytrwała. Każde z naszych dzieci mierzy się z życiem, stawia mu czoła, nie zgadza się na chorowanie i nigdy się nie poddaje. Harda Dziewczynka będzie naszą „rzeźbą przechodnią”. Co rok ktoś inny zabierze ją z sobą, a po roku Dziewczynka wróci, by znów pokazać swoją siłę – siłę pomagania. Marzymy o 10 edycjach, po których w 2032 roku spotka się razem ogromna rodzina Hardej Dziewczynki
Każde dziecko ma prawo do miłości, bezpieczeństwa i wsparcia
Bezpieczeństwo dzieci zależy każdego z nas. Dowiedz się, jak zareagować, gdy podejrzewasz, że dziecko jest krzywdzone.
czytaj więcej…
Artyści ART & Charity 2024 wspierają budowę trzeciego Domu Ronalda McDonalda w Polsce
22 października w galerii immersyjnej Art Box Experience w Fabryce Norblina miała miejsce wyjątkowa aukcja charytatywna ART & Charity „Dom poza domem”.
czytaj więcej…
Ruszyła kampania „Napisz Testament #zmiłości”
W dniach 9-13 września 2024 roku trwa ósma edycja Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów w Polsce, organizowana przez Fundację Otwarte Forum oraz Koalicję „Napisz Testament”. W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej, organizatorzy zachęcają Polaków do sporządzania testamentów, podkreślając znaczenie świadomego zarządzania swoim dziedzictwem.