W dniach 30 maja – 10 czerwca trwa akcja edukacyjna Zapisz Dobro, której celem jest zachęcenie Polaków do uwzględniania w testamentach fundacji i stowarzyszeń. Fundacja Ronalda McDonalda jest jedną z 13 organizacji współtworzących tę akcję.
Ponad dwuletnia pandemia COVID-19, jak również ostatnie wydarzenia na Ukrainie sprawiły, że coraz więcej Polaków decyduje się na sporządzanie testamentu. Jak sami twierdzą – robią to nie dlatego, że szykują się najgorsze, ale dlatego, że uświadomili sobie, jak ulotne może być ludzkie życie i jak ważne jest, aby zostawić po sobie porządek i zabezpieczyć najbliższych.
Na wszelki wypadek.
Niestety, mimo dobrych intencji, sporządzane testamenty nie zawsze są poprawne. Część z nich posiada błędy formalne, przez które dokumenty są po prostu nieważne. Inne są pisane w taki sposób, że w przyszłości – po śmierci testatora – można by je łatwo podważyć.
Z myślą o tych wszystkich osobach, ale również o tych, którzy od dawna planują napisać testament, ale nigdy nie mają na to czasu, 30 maja rusza akcja Zapisz Dobro.
Akcja organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Napisz Testament. Jej członkowie – Fundacja Ronalda McDonalda wraz z dwunastoma innymi organizacjami – edukują Polaków w tej ważnej dziedzinie.
Testament już dawno przestał być aktem ostatniej woli, a stał się jednym z narzędzi zarządzania finansami, niezbędnych do zabezpieczenia najbliższych na wypadek najgorszego – mówi Ewelina Szeratics, menedżerka kampanii Napisz Testament.
W trakcie akcji Zapisz Dobro na fanpejdżu Napisz Testament prawnicy, psychologowie, historycy będą poruszać tematy związane z różnymi aspektami związanymi z pisaniem testamentów i objaśniać, krok po kroku, jak poprawnie sporządzić ten dokument.
Webinary są bezpłatne:
1.06 – „Najczęstsze błędy związane ze sporządzaniem testamentów, czyli co zrobić, aby testament był ważny?” – mecenas Tomasz Krzywański z kancelarii GWW (link do webinaru),
3.06 – „Co tam słychać na wokandzie, czyli dlaczego nie trzeba się obawiać rozpraw sądowych na tle spadkowym” – sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu, Grzegorz Kurdziel (link do webinaru),
6.06 – „Skąd się wzięły testamenty, czyli o jednym z najstarszych sposobów zarządzania majątkiem na wypadek śmierci” – prof. dr hab. Agnieszka Bartoszewicz z Uniwersytetu Warszawskiego (link do webinaru),
8.06 – „Dlaczego boimy się testamentów, czyli nie taki diabeł straszny, jak go malują” – psycholog Dominika Słomińska (link do webinaru),
10.06 – „Pomaganie jest potęgą, czyli dlaczego coraz więcej Polaków ma potrzebę czynienia dobra?” – Agnieszka Sawczuk, doradca i strateg filantropijny (link do webinaru).
Ponadto codziennie od 30 maja do 10 czerwca będzie działać infolinia testamentowa pod numerem: + 48 500 857 074:
– w poniedziałek, środę i piątek między 10.00 a 12.00
– we wtorek i czwartek między 16.00 a 18.00.
Każdy, kto będzie chciał skonsultować swoją indywidualną sprawę, będzie mógł zadzwonić do prawników. Porady są udzielane bezpłatnie.
Są dostępne również ciekawe publikacje związane z akcją Zapisz Dobro. Zachęcamy do lektury:
27.05 Newsweek „Napisałam testament. Dla siebie i dla moich Sióstr Kobiet”
30.05 Twój Styl „Testament – sprawdź, dlaczego nie warto zwlekać z jego spisaniem”
1.06 Zwierciadło „Napisałam testament, aby uratować życie”
6.06 Forbes „Badacz życia i jego testament dla polskiej nauki”
Warto również śledzić nasze posty poświęcone testamentom na Linkedinie i Facebooku.
Zapraszamy!
Każde dziecko ma prawo do miłości, bezpieczeństwa i wsparcia
Bezpieczeństwo dzieci zależy każdego z nas. Dowiedz się, jak zareagować, gdy podejrzewasz, że dziecko jest krzywdzone.
czytaj więcej…
Ruszyła kampania „Napisz Testament #zmiłości”
W dniach 9-13 września 2024 roku trwa ósma edycja Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów w Polsce, organizowana przez Fundację Otwarte Forum oraz Koalicję „Napisz Testament”. W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej, organizatorzy zachęcają Polaków do sporządzania testamentów, podkreślając znaczenie świadomego zarządzania swoim dziedzictwem.
czytaj więcej…
List intencyjny na rzecz wsparcia medyków i pracowników WUM
Warszawski Uniwersytet Medyczny, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Fundacja Ronalda McDonalda oraz Niepubliczne Przedszkole Integracyjne „Zielony Latawiec” nawiązały współpracę na rzecz wsparcia pracowników WUM oraz medyków.