Bądźmy Onkoczujni – Kampania Złotej Wstążki 2024 

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową wraz z organizacjami onkologicznymi już kolejny raz organizuje Kampanię Złotej Wstążki, której celem jest zwiększenie świadomości i edukacji na temat nowotworów dziecięcych. 

Profilaktyka i wczesne działanie kluczem do zdrowia

Wrzesień, Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych, to wyjątkowy czas, w którym szczególnie zwracamy uwagę na wczesne rozpoznawanie nowotworów, które co roku dotykają 1200 rodzin w Polsce. Są to choroby rzadkie, trudne w leczeniu, a często wykrywane zbyt późno, w zaawansowanych stadiach. 

 

W tegorocznej kampanii ponownie stawiamy na Onkoczujność – zachęcamy rodziców, opiekunów i lekarzy do czujności wobec nietypowych objawów u dzieci. Nasze hasło przewodnie: „Lepiej zbadać dziecko o dziesięć razy za dużo, niż o raz za mało” przypomina, jak ważna jest profilaktyka i wczesne działanie. 

Onkoczujność w praktyce – wsparcie rodziców i lekarzy w walce z nowotworami dziecięcymi

Kampania skierowana jest do dwóch kluczowych grup: rodziców i opiekunów oraz lekarzy pediatrów i pierwszego kontaktu. W akcję zaangażowani są onkorodzice, którzy podzielą się swoimi historiami, opisując początki choroby swoich dzieci, pierwsze objawy i przebieg diagnostyki. Chcemy, by te opowieści stały się inspiracją i wsparciem dla innych. Kampanię wspierać będą media społecznościowe, radio i telewizja, a przekaz będzie bardzo wyważony – uczulający, ale bez wywoływania paniki. 

 

Lekarzy chcemy zachęcić do zlecania dodatkowych badań, zwłaszcza gdy rodzic zgłasza niepokojące objawy. Z pomocą ekspertów organizujemy podcasty i webinary poświęcone onkologii pediatrycznej, skierowane do środowiska medycznego. 

Zaangażowanie ponad podziałami

Kampania Złotej Wstążki to wyjątkowe wydarzenie, które co roku łączy wiele organizacji. Poprzez działania edukacyjne i akcje społeczne, chcemy wzmacniać onkologiczną czujność i wspierać rodziny oraz lekarzy w tej walce. 

 

Kampania organizowana we współpracy z Przylądek Nadziei, Fundacją Krwinka, Fundacją „Pomóż Im” Hospicjum dla Dzieci, Fundacją Herosi, Fundacją Nasze Dzieci, Dzieciaki Chojraki, Stowarzyszeniem Koliber, Fundacją z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką, Stowarzyszeniem Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę, Fundacją Pani Ani.

Nowy Dom Ronalda McDonalda w Warszawie

Trzeci Dom Ronalda McDonalda Fundacja zbuduje dla największego szpitala pediatrycznego w Polsce — Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Tak jak pierwsze dwa Domy Ronalda McDonalda w Krakowie i Warszawie – będzie on pomagać całym rodzinom, gdy proces leczenia jest planowany na dłuższy czas. 

 

Dom będzie położony w najbliższym sąsiedztwie szpitala. Z prywatnych przestrzeni: 20 pokoi z łazienkami, wspólnej kuchni, pralni, bawialni, ogrodu i biblioteki będą mogli korzystać rodzice, rodzeństwo objętych leczeniem dzieci, a także bliscy członkowie rodziny np. babcia lub dziadek. Wszystko to na wyciągnięcie ręki od szpitala. Dom zostanie zbudowany metodą CLT z innowacyjnego materiału drewnianego zapewniającego trwałość na lata, odpowiednią, stałą wilgotność, dobrą izolację i energooszczędność. Oddanie do użytku Domu Ronalda McDonalda przy Instytucie „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” planowane jest w połowie 2025 roku.

Więcej o Domu Ronalda McDonalda przy Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie