- W ciągu swojego życia słonie mają aż 6 generacji zębów.
- Trąba słonia ma ponad 40 tysięcy mięśni. Dla porównania człowiek ma tylko 639 mięśni ogółem.
- Skóra słonia może mieć grubość do 2,5 cm, ale jest tak wrażliwa, że słoń może poczuć muchę chodzącą po nim.
- Słonie zjadają kilkadziesiąt kilogramów gałęzi w ciągu doby. Poza listkami i młodymi pędami uwielbiają też korę i drewno.
- Słonie zazwyczaj śpią tylko 2 lub 3 godziny dziennie.
- Kąpiel to dla słoni nie tylko zabawa, która sprawia im ogromną frajdę. Pozwala również utrzymać ich pofałdowaną skórę w dobrej kondycji.
- Słonie widzą podobnie do nas, jedynie kontrastowość kolorów i barw jest nieznacznie jaśniejsza.
- Słonie lubią ze sobą porozmawiać. Porozumiewają się dźwiękami o niskiej częstotliwości (niesłyszalnymi dla człowieka) nawet na odległość 10 km! Zaś zaatakowane stado tupie, ostrzegając inne słonie, słyszące to w odległości nawet do 50 km.
- Słoń jest jedynym ssakiem, oprócz człowieka, który ma podbródek.
- Słoń wbrew pozorom jest całkiem szybki! Maszerując, przeciętnie przemierza 8-9 kilometrów na godzinę. Potrafi iść w takim tempie przez wiele godzin. Co ciekawe, słonie potrafią poruszać się bezszelestnie.
- Para ciosów słonia, czyli tzw. kły, może przekroczyć wagę nawet 200 kg!
- Słonie są największymi na świecie zwierzętami lądowymi. Słonie afrykańskie osiągają wysokość 3 m i ważą od 4000 do 7500 kg. Słonie azjatyckie są natomiast nieco mniejsze i osiągają wysokość 2,7 m i ważą od 3000 do 6000 kg.
- Słonie należą do zwierząt pokojowo nastawionych do otoczenia. Choć ich kły wyglądają bardzo niebezpiecznie, zazwyczaj korzystają z nich, żeby kopać, zbierać jedzenia albo usuwać z drzew korę, żeby się nią pożywić.
- Dorosły słoń trąbą może podnieść ciężar o masie nawet 350 kg.
- Słonie uwielbiają kąpiele błotne, zabezpieczają w ten sposób skórę m.in. przed owadami.
- Słoń może wyczuć źródło wody z odległości 6 km.
- Słonie są jedynymi dzikimi zwierzętami, które rozumieją gest wskazania na coś, bez wcześniejszego treningu.
- W Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym słonie często na nogach mają opaski z nadajnikami GPS. Dla słoni jest to zupełnie nieprzeszkadzający element, do którego stopniowo się przyzwyczajały. Dzięki zebranym danym z nadajników GPS wiemy, z jaką prędkością się poruszają, jaki dystans przemierzają i z których części wybiegów korzystają najczęściej. Dzięki tej cennej wiedzy można skutecznie aktywizować słonie i maksymalnie wykorzystywać ich przestrzeń życiową.
- Przygotowywanie zabawek i organizacja czasu słoni to jedno z najważniejszych zadań opiekunów ZOO. Mając tak inteligentnych podopiecznych, trzeba nieustannie wymyślać nowe sposoby na ukrywanie jedzenia, dzięki czemu wydłuża się czas żerowania i mobilizuje zwierzęta do większej aktywności – zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
- Galaretka, majonez, ocet, herbata, oliwki, przeciery, konfitury…te i wiele innych rzeczy są podawane słoniom w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym w niewielkich ilościach. Służą do wzbogaceń pokarmowych. Ich celem jest oddziaływanie na zmysł smaku, węchu, dotyku i wzroku.