Trzeci w Polsce Dom Ronalda McDonalda powstanie przy Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Uroczysty list intencyjny o współpracy na rzecz jego budowy został podpisany 12 grudnia 2022 roku. 

 

Wybudowanie i prowadzenie Domu odbędą się zgodnie z najlepszymi światowymi standardami opieki skoncentrowanej na całej rodzinie dziecka hospitalizowanego – Family-Centered Care, wiedzą innych Domów i polskimi doświadczeniami Domów w Krakowie i w Warszawie.

Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci bezpłatnie, a czas zamieszkania w Domu dla rodziców i rodzeństwa jest związany z czasem pobytu chorego dziecka w szpitalu. Oprócz pokoi z łazienkami, które gwarantują niezbędną prywatność, każdy Dom to duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsca spotkań, ogród, biblioteka, pralnia. Rodzinne dbanie o Dom, gotowanie, bycie razem, to dla domowników element normalności.

 

Planowana wielkość nowego Domu to 20 pokoi. Powstanie on z innowacyjnego materiału drewnianego CLT, z drewnianych komponentów, zapewniających m.in. odpowiednią, stałą wilgotność, dobrą izolację oraz energooszczędność. Autorami projektu po raz trzeci będą Alicja Szojda i Tomasz Flejterski z pracowni AFP Architekci.  

Jesteśmy dumni, że to właśnie przy Instytucie, w którym leczone są najciężej chore dzieci z całego kraju zostanie wybudowany trzeci Dom Ronalda McDonalda w Polsce. Będzie to miejsce pobytu dla rodziców dzieci leczonych w naszym szpitalu. Cenimy wieloletnią współpracę z Fundacją Ronalda McDonalda, której początki sięgają 2009 roku. Wspólne wartości, które wyznajemy, jak i obustronne, ogromne zaangażowanie sprawia, iż patrzymy w przyszłość z bardzo dużą dozą optymizmu – podkreśla dr n. med. Marek Migdał, Dyrektor IPCZD.

Dom powstanie w modelu wielu partnerstw z ludźmi i firmami, które chcą wspierać publiczną medycynę pediatryczną i mieć wpływ na tempo zmian.