Nagroda „Lider Dostępności” dla Domu w Warszawie

Dom Ronalda McDonalda w Warszawie otrzymał Nagrodę Lider Dostępności 2023 w kategorii Obiekt mieszkalny/hotelowy. Kapituła konkursu postanowiła nagrodzić Dom Ronalda McDonalda za stworzenie miejsca, w którym opiekę, pomoc i wsparcie w najtrudniejszych chwilach otrzymują rodziny najmłodszych pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM.

Obiekt realizuje nowoczesną ideę leczenia Family Centered Care – opieki nad całą rodziną dziecka hospitalizowanego. Opiekujący się dzieckiem rodzice dzięki pobytowi w Domu mogą być blisko niego razem ze zdrowym rodzeństwem, babcią czy dziadkiem tak długo, jak długo trwa leczenie w szpitalu.

Pozbawiona zewnętrznych i wewnętrznych barier architektura Domu Ronalda McDonalda sprzyja integracji, dając jednocześnie każdemu mieszkańcowi intymność i możliwość odosobnienia. Budynek spełnia najwyższe standardy dostępności, jakości i estetyki i jest jednocześnie wyrazem troski, zrozumienia i wrażliwości na potrzeby rodzin małych pacjentów. Autorem projektu jest pracownia AFP ARCHITEKCI.

 

W tym roku Kapituła Konkursu nagrodziła również OVO Grąbczewscy Architekci (Architekt/Urbanista), Kampus biurowy Forest (Obiekt biurowo-handlowy), Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu (Obiekt zabytkowy), Zachodnią Bramę Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach (Duży obiekt użyteczności publicznej), Oficynę Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie (Obiekt usług lokalnych), a także Promenada Zdrowia w Świnoujściu i Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy (Przestrzeń publiczna). Przyznano też dwa wyróżnienia: dla Centrum Opieki Wytchnieniowej „Dom Światła” w Toruniu i biurowca PZU Park w Warszawie.

Konkurs „Lider Dostępności” po raz pierwszy odbył się w 2016 r. Od początku promuje projektowanie uniwersalne i najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb wszystkich grup użytkowników. Konkurs organizowany jest pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP.