Materace do łóżek i fotel do kangurowania pomogą jeszcze lepiej zadbać o rodziców

30 nowych materaców do łóżek dla rodziców oraz fotel do kangurowania wesprze opiekunów małych pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM. Darowiznę sfinansowali franczyzobiorcy McDonald’s Polska przy wsparciu Fundacji Ronalda McDonalda. Odnowione łóżka dla rodziców pozwalają zadbać o bliskość i bezpieczeństwo, czyli to, co w leczeniu dzieci jest najważniejsze. Natomiast fotel do kangurowania umożliwia wczesny kontakt „skóra do skóry” między ojcem a noworodkiem, co ma wpływ na zdrowie i dalszy rozwój emocjonalny dziecka.

Dotychczas w wielu szpitalach pediatrycznych w Polsce rodzice i opiekunowie małych pacjentów zmuszeni byli spać na fotelach, materacach i innych prowizorycznych posłaniach. Fundacja Ronalda McDonalda wraz z darczyńcami wychodzi naprzeciw potrzebom oddziałów pediatrycznych, które dla wielu rodzin stają się drugim domem – czasem na kilka dni, a czasem na wiele tygodni.

 

Kluczowe znaczenie dla jakości snu opiekuna ma materac. Po kilku latach intensywnego użytkowania wymaga on wymiany, by służyć kolejnym rodzicom. Akcja odnawiana łóżek dla rodziców w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM trwa od początku 2022 r. Przekazane dziś 30 materaców do łóżek oraz fotel do kangurowania to kolejny istotny krok w tym procesie. Darowiznę sfinansowali Izabela Frycz, Michał Adamczyk, Gerard Jastrzębski, Dariusz Zadworny, Tadeusz Staśkiewicz i Robert Lange, franczyzobiorcy McDonald’s Polska.

 

 

W programie “Łóżka dla rodziców” chodzi o coś więcej niż tylko wygodę. Według specjalistów sen jest podstawową, biologiczną potrzebą naszego organizmu. Wysypiając się, łatwiej radzimy sobie ze stresem w ciągu dnia, poprawiamy koncentrację i lepiej kontrolujemy emocje. Dlatego zdrowy sen jest niezbędny rodzicom hospitalizowanych dzieci. Udowodniono bowiem naukowo, że to właśnie obecność troskliwego, opanowanego i zregenerowanego rodzica pozwala im dzielnie mierzyć się z leczeniem.

 

Każde łóżko dla rodzica łączy dwie funkcje. W dzień to fotel do wspólnego czytania książek, zabawy i przytulania. Z kolei wieczorem jednym ruchem ręki fotel zamienia się w prawdziwe, wygodne łóżko. Choć zajmuje mało miejsca, przewidziano w nim nawet pojemnik na pościel. Rodzice doceniają je za wygodę, zaś personel medyczny za materiał ułatwiający dezynfekcję i kółka do przewożenia.

 

Od łóżka wszystko się zaczyna

Wiemy, że szpital pediatryczny przyjazny rodzinie zaczyna się od łóżka dla rodzica. Rozwijamy program „Łóżka dla rodziców” od 2015 roku, bo tylko w ten sposób szpitale będą przygotowane na stałą obecność mamy lub taty na oddziale. Sami jesteśmy rodzicami. Są wśród nas lekarze, a wśród wolontariuszy są pokolenia dzieci, które musiały w szpitalach zostawać same, a więc wiemy, czego potrzebuje rodzina, gdy mierzy się z chorobą dziecka  – podkreśla Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Za każdym przekazanym łóżkiem stoją donatorzy, Przyjaciele Fundacji i społecznicy. Od 2023 roku większość z nich trafia na oddziały pediatryczne w ramach programu „Złoty Sąsiad”, w którym licencjobiorcy McDonald’s Polska wspierają lokalne społeczności.

 

Rodzice są najważniejszym wsparciem dla dzieci, szczególnie w trudnych chwilach. Dlatego warto spierać inicjatywy, które umożliwiają im być blisko swoich maluchów. Cieszymy się, że możemy być częścią tego ogromnego projektu i dołożyć swoją cegiełkę w wyposażaniu oddziałów dziecięcych w łóżka dla rodziców – mówi Tadeusz Staśkiewicz, franczyzobiorca McDonald’s Polska.

Fotel do kangurowania zapewni bliskość i czułość tuż po narodzinach

Równie ważną rolę pełnić będzie fotel do kangurowania dla ojców na sali pooperacyjnej oddziału położnictwa. Zapewni on komfort i bezpieczeństwo zarówno ojcu, jak i dziecku. Ojciec może wygodnie siedzieć i trzymać noworodka w pozycji sprzyjającej bliskości i czułości. Dziecko z kolei czuje się bezpiecznie i przytulnie w ramionach ojca, co pomaga mu zredukować stres i niepokój.