Model opieki pediatrycznej skoncentrowanej na rodzinie z rekomendacją Komitetu Rozwoju Człowieka PAN

Stanowisko Komitetu Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk

Komitet Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk (PAN) wydał stanowisko, w którym jednoznacznie popiera model opieki pediatrycznej skoncentrowanej na rodzinie (Family-Centered Care, FCC). Według ekspertów, aktywne zaangażowanie rodziców w proces leczenia dzieci z chorobami przewlekłymi nie tylko poprawia efektywność terapii, ale także zapobiega złym skutkom choroby przewlekłej dziecka dla rodziny takim jak separacja czy kryzys. Dodatkowo pozytywnie wpływa na pracę i zwiększa satysfakcję zawodową personelu medycznego.  

 

Model FCC opiera się na przekonaniu, że obecność i wsparcie najbliższych podczas hospitalizacji dziecka odgrywają kluczową rolę w jego powrocie do zdrowia. Badania wskazują, że dzieci, których rodzice są obecni i biorą czynny udział w procesie leczenia, odczuwają mniejszy stres, szybciej wracają do zdrowia i rzadziej doświadczają powikłań. 

Korzyści z aktywnego zaangażowania rodziców w leczenie

– Znaczenie modelu opieki pediatrycznej skoncentrowanej na rodzinie znajduje potwierdzenie w praktyce klinicznej jak i w badaniach naukowych. Obserwacje kliniczne udowodniły, że dzieci przebywające w instytucjach opiekuńczych, z różnych przyczyn długotrwale pozbawione obecności matki, mimo prowadzonego leczenia i zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych nie rozwijały się prawidłowo i nie były w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału. Ponadto w przeprowadzonych badaniach okazało się, że po powrocie do swojego środowiska rodzinnego i w późniejszym okresie życia dzieci te miały poważne problemy psychospołeczne. argumentują eksperci Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.

Rola obecności rodziny podczas hospitalizacji dziecka

Fundacja Ronalda McDonalda od lat realizuje misję „Aby rodzina mogła być razem”, wdrażając model opieki skoncentrowanej na rodzinie we wszystkich swoich programach. Dzięki Domom Ronalda McDonalda czy Pokojom Rodzinnym Ronalda McDonalda na oddziałach pediatrycznych, rodziny mogą przebywać razem, blisko, a obecność rodziców wspiera emocjonalnie małych pacjentów. 

 

– Nie ma nic ważniejszego niż uznanie, że idea Family-Centered Care wszystkim służy, rodzinom, lekarzom i pacjentom. Dzieci i rodzice, gdy odda się im głos, tłumaczą, jak bardzo to podejście pomaga im w przejściu przez chorobę. Szpitale przyjazne rodzinie to nie jest fanaberia tylko dążenie do rozwoju. Cała Fundacja dziękuje Komitetowi Rozwoju Człowieka za wysłuchanie nas i rekomendację dla FCC. – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes i Dyrektor Zarządzająca Fundacji Ronalda McDonalda.

 

Domy Ronalda McDonalda, zlokalizowane w pobliżu największych szpitali pediatrycznych w Polsce, oferują bezpłatne zakwaterowanie dla rodzin chorych dzieci. Dzięki temu rodzice i zdrowe rodzeństwo mogą być blisko małego pacjenta przez cały okres jego leczenia, co ma nieoceniony wpływ na samopoczucie i proces zdrowienia.  

Więcej o Domach Ronalda McDonalda w Polsce

Program Łóżka dla Rodziców, czyli wsparcie dla opiekunów na oddziałach pediatrycznych

Ponadto, Fundacja prowadzi program Łóżka dla Rodziców, który dostarcza komfortowe łóżka na oddziały pediatryczne, ułatwiając rodzicom pobyt przy łóżku dziecka. Pierwsze 423 łóżka Fundacja Ronalda McDonalda przekazała w 2015 r. do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do końca 2024 roku przekazaliśmy już 1664 łóżka. 

Rekomendacja Komitetu Rozwoju Człowieka PAN stanowi potwierdzenie słuszności działań Fundacji Ronalda McDonalda. Wspólne dążenie do zapewnienia dzieciom i ich rodzinom jak najlepszych warunków podczas hospitalizacji jest kluczowe dla skutecznego procesu leczenia i poprawy jakości życia. 

 

Więcej informacji na temat rekomendacji PAN https://krc.pan.pl/stanowisko-komitetu-rozwoju-czlowieka-polskiej-akademii-nauk-w-sprawie-leczenia-pediatrycznego-skoncentrowanego-na-rodzinie/