Projekt Fundacji Ronalda McDonalda oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland

Jest to jeden z elementów programu „NIE nowotworom u dzieci”. Skierowany do rodziców, dziadków, opiekunów pozwala w przystępny i jasny sposób zapoznać się z objawami chorób nowotworowych u dzieci.

 

 

Nowotwór – samo słowo potrafi przerazić każdego rodzica. Ale przecież lepiej zapobiegać rozwojowi choroby nowotworowej, rozpocząć leczenie w jej pierwszym etapie i zwiększyć szansę powrotu do zdrowia niż czekać. Wcześnie wykryty nowotwór u dziecka może być w 100% wyleczony.

 

Dlatego tak ważne jest zrozumienie, czym jest choroba nowotworowa dziecka i jak ją rozpoznać. Poniżej prezentujemy te objawy, które każdy opiekun dziecka, mama, tato, dziadkowie czy nauczyciele powinni i są w stanie zauważyć.

 

Objawy nowotworów są różne, mogą wydawać się dwuznaczne lub nieokreślone, ale świadomy opiekun będzie przygotowany, aby zwrócić na nie uwagę jak najwcześniej i zgłosić się po pomoc do lekarza onkologa.

 

 

U niemowląt objawy choroby nowotworowej najczęściej dostrzega matka lub ojciec. Ze względu na swoją ciągłą obecność przy dziecku natychmiast zauważają zmiany w wyglądzie niemowlaka, jego ruchach i reakcjach. Ważne, aby pamiętać, że nowotwory wieku dziecięcego to przede wszystkim: białaczka, chłoniak i guzy lite. Nowotwory u dzieci rozwijają się bardzo intensywnie, dlatego zwykle dają widoczne objawy, choć mogą one być niespecyficzne. Dziecko manifestuje chorobę „całym sobą”, stąd też chorobie nowotworowej towarzyszą tzw. objawy ogólne. Są one niezależne od rodzaju występującego nowotworu. Przeczytaj i zapamiętaj te najczęściej występujące.

 • Przedłużająca się gorączka lub stany podgorączkowe

  Nie mijające pomimo leczenia, bez innych objawów chorobowych, przedłużające się w czasie.

  icon
 • Długotrwały kaszel

  Także u osób zdrowych, narastający, męczący, przedłużający się w czasie, powyżej 3 tygodni.

  icon
 • Ból głowy

  O narastającej intensywności, po przebudzeniu, wymioty towarzyszące bólowi. Zaburzenia widzenia, pamięci, mówienia. Narastanie bólu w krótkim okresie czasu, powiększenie obwodu główki dziecka.

  icon
 • Zmiana rytmu wypróżnień

  Zaparcia, biegunki powyżej 2 tygodni, kolkowe bóle brzucha, zaczerwienienie skóry twarzy. Zaburzenia oddawania moczu, wtórne moczenie nocne, nawracające zakażenia.

  icon
 • Ból pleców

  Guz na plecach, zniekształcenie w okolicy pośladków, krzywienie kręgosłupa, opór przy skłonach, zaburzenia czucia, niedowłady po jednej stronie ciała.

  icon
 • Ból kończyn

  W okresie intensywnego wzrostu, towarzyszące objawy ogólne. Guzy, asymetria w miejscu bólu, trudności w poruszaniu, ból w ciągu dnia nasilający się podczas aktywności fizycznej, utykanie, kulenie, niesymetryczność bólu, złamania patologiczne.

  icon
 • Utrata i brak przyrostu masy

  Brak apetytu, przedłużający się w czasie z towarzyszącymi innymi objawami.

  icon
 • Guzki, znamiona na skórze

  Szybko zwiększające rozmiar, niebolesne, o twardej konsystencji, o średnicy większej niż 3 cm. Asymetryczne, pokrwawiające, nieruchome względem otaczających tkanek, obecne już w okresie noworodkowym.

  icon

UWAGA! Objawy są przedłużające się w czasie, asymetryczne i niespecyficzne. 

Pojawienie się ich nie oznacza jednak, że dziecko na pewno ma nowotwór!

icon

Rodzicu, zapraszamy na wykład

icon

Widzę niepokojące objawy i co dalej…?

To ważne!

Rodzic może zgłosić się z dzieckiem do poradni chorób rozrostowych
(poradni onkologicznej)
 i nie jest w tym celu konieczne skierowanie od lekarza rodzinnego.

icon

Podsumowania badań profilaktycznych, prowadzonych w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci” ukazały się w postaci raportów

Magdalena Piotrowska

Operation Manager

magdalena.piotrowska@frm.org.pl

+48 790 343 055

W sprawie organizacji szkolenia zapraszam do kontaktu