Rusza akcja Zapisz Dobro

W dniach 30 maja – 10 czerwca trwa akcja edukacyjna Zapisz Dobro, której celem jest zachęcenie Polaków do uwzględniania w testamentach fundacji i stowarzyszeń. Fundacja Ronalda McDonalda jest jedną z 13 organizacji współtworzących tę akcję.

 

Ponad dwuletnia pandemia COVID-19, jak również ostatnie wydarzenia na Ukrainie sprawiły, że coraz więcej Polaków decyduje się na sporządzanie testamentu. Jak sami twierdzą – robią to nie dlatego, że szykują się najgorsze, ale dlatego, że uświadomili sobie, jak ulotne może być ludzkie życie i jak ważne jest, aby zostawić po sobie porządek i zabezpieczyć najbliższych.

Na wszelki wypadek.

Niestety, mimo dobrych intencji, sporządzane testamenty nie zawsze są poprawne. Część z nich posiada błędy formalne, przez które dokumenty są po prostu nieważne. Inne są pisane w taki sposób, że w przyszłości – po śmierci testatora – można by je łatwo podważyć.

Z myślą o tych wszystkich osobach, ale również o tych, którzy od dawna planują napisać testament, ale nigdy nie mają na to czasu, 30 maja rusza akcja Zapisz Dobro.

Akcja organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Napisz Testament. Jej członkowie – Fundacja Ronalda McDonalda wraz z dwunastoma innymi organizacjami – edukują Polaków w tej ważnej dziedzinie.

icon

Testament już dawno przestał być aktem ostatniej woli, a stał się jednym z narzędzi zarządzania finansami, niezbędnych do zabezpieczenia najbliższych na wypadek najgorszego – mówi Ewelina Szeratics, menedżerka kampanii Napisz Testament.

W trakcie akcji Zapisz Dobro na fanpejdżu Napisz Testament prawnicy, psychologowie, historycy będą poruszać tematy związane z różnymi aspektami związanymi z pisaniem testamentów i objaśniać, krok po kroku, jak poprawnie sporządzić ten dokument. 

 

Webinary są bezpłatne: 

1.06 – „Najczęstsze błędy związane ze sporządzaniem testamentów, czyli co zrobić, aby testament był ważny?” – mecenas Tomasz Krzywański z kancelarii GWW (link do webinaru), 

3.06 – „Co tam słychać na wokandzie, czyli dlaczego nie trzeba się obawiać rozpraw sądowych na tle spadkowym” – sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu, Grzegorz Kurdziel (link do webinaru),

6.06 – „Skąd się wzięły testamenty, czyli o jednym z najstarszych sposobów zarządzania majątkiem na wypadek śmierci” – prof. dr hab. Agnieszka Bartoszewicz z Uniwersytetu Warszawskiego (link do webinaru),

8.06 – „Dlaczego boimy się testamentów, czyli nie taki diabeł straszny, jak go malują” – psycholog Dominika Słomińska (link do webinaru),

10.06 – „Pomaganie jest potęgą, czyli dlaczego coraz więcej Polaków ma potrzebę czynienia dobra?” – Agnieszka Sawczuk, doradca i strateg filantropijny (link do webinaru).

Ponadto codziennie od 30 maja do 10 czerwca będzie działać infolinia testamentowa pod numerem: + 48 500 857 074:
– w poniedziałek, środę i piątek między 10.00 a 12.00
– we wtorek i czwartek między 16.00 a 18.00.  

Każdy, kto będzie chciał skonsultować swoją indywidualną sprawę, będzie mógł zadzwonić do prawników. Porady są udzielane bezpłatnie. 

Są dostępne również ciekawe publikacje związane z akcją Zapisz Dobro. Zachęcamy do lektury:

27.05 Newsweek „Napisałam testament. Dla siebie i dla moich Sióstr Kobiet” 

30.05 Twój Styl „Testament – sprawdź, dlaczego nie warto zwlekać z jego spisaniem”

1.06 Zwierciadło „Napisałam testament, aby uratować życie”

6.06 Forbes „Badacz życia i jego testament dla polskiej nauki”

 

 

Warto również śledzić nasze posty poświęcone testamentom na Linkedinie i Facebooku.

Zapraszamy!

Czytaj więcej:

Od września w kampusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rusza przedszkole „Zielony latawiec”

Przedszkole „Zielony latawiec” od września rusza w kapusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na warszawskiej Ochocie.

Nowe kuchnie dla rodziców w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Te przestrzenie nie tylko umożliwiają przygotowanie posiłków, ale także oferują miejsce wytchnienia dla opiekunów małych pacjentów. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu licznych darczyńców i firm, które przyczyniły się do poprawy warunków hospitalizacji dzieci i ich rodzin.

Kolejna edycja programu „NIE nowotworom u dzieci” w Radomiu

Przeprowadziliśmy profilaktyczne badania USG u 150 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, mające na celu wykrycie ewentualnych odstępstw od normy, w tym zmian nowotworowych oraz wad wrodzonych nerek i dróg moczowych.