Rusza Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów

Tylko 9 na 100 Polaków powyżej 45 roku życia napisało testament. Tak wynika z najnowszych badań Research Collective przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Otwarte Forum we współpracy z kancelarią prawno-podatkową GWW.

Na pytanie “Dlaczego nie napisałeś testamentu?” aż 42 na 100 respondentów odpowiedziało, że nie zastanawiało się nad tym. 23 proc. osób uważa natomiast, że nie ma nic cennego, co mogłoby po sobie zostawić.

Ci, którzy sporządzenie tego dokumentu mają za sobą, najczęściej udawali się w tym celu do notariusza. Tak zrobiło 7 na 10 osób. Pozostali wybrali testament własnoręczny, ponieważ uważają, że taka forma jest wystarczająca (41 proc.) oraz że testament napisany w kancelarii notarialnej jest zbyt drogi (30 proc.).

W dalszym ciągu zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród spadkobierców uwzględnianych w testamencie są członkowie rodziny (87 proc.). Na drugim miejscu plasują się równolegle przyjaciele oraz fundacja lub stowarzyszenie (po 6 proc.). 1 na 100 respondentów uwzględnił w testamencie zaprzyjaźnioną instytucję, taką jak szpital, dom dziecka lub bibliotekę.

icon

Liczba Polaków piszących testament jest taka sama jak rok temu. Od sześciu lat, razem z trzynastoma fundacjami i stowarzyszeniami, edukuję Polaków w dziedzinie testamentów. W dalszym ciągu decyzję o sporządzeniu tego dokumentu przekładamy ‘na później’. Ale niestety, życie pokazuje, że gdy ‘później’ następuje, na napisanie testamentu jest już za późno. Przez to cierpi rodzina, na której najczęściej spoczywa odpowiedzialność za uporządkowanie wszystkich spraw po zmarłym.

Ewelina Szeratics, menedżerka kampanii „Napisz Testament”

Aby zachęcać Polaków do pisania testamentów i przełamywać stereotypy związane z tymi dokumentami, twórcy kampanii “Napisz Testament” już po raz szósty organizują Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. Fundacja Ronalda McDonalda jest jednym z partnerów tego wydarzenia.

 

W tym roku przypada on na 3-9 października. Codziennie, w samo południe, na facebookowym fanpage’u Napisz Testament odbędą się webinary. Ich goście to eksperci od prawa spadkowego, którzy nie tylko podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale również odpowiedzą na pytania uczestników związane z testamentami. Osoby, które nie posiadają konta na Facebooku, będą mogły obejrzeć powtórkę webinaru na kanale Napisz Testament na Youtube.

 

Dokładne informacje na temat Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów można znaleźć na stronie www.napisztestament.org.pl


[1] Z badań przeprowadzonych w 2021 r. przez Kantar na zlecenie kancelarii prawno-podatkowej GWW we współpracy z Fundacją Otwarte Forum wynika, że 8 na 100 Polaków napisało testament. Mimo, że ta liczba jest niższa o jeden punkt procentowy od tegorocznych (2022) wyników badań, eksperci twierdzą, że ze statystycznego punktu widzenia nie się nie zmieniło.

Czytaj więcej:

Od września w kampusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rusza przedszkole „Zielony latawiec”

Przedszkole „Zielony latawiec” od września rusza w kapusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na warszawskiej Ochocie.

Nowe kuchnie dla rodziców w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Te przestrzenie nie tylko umożliwiają przygotowanie posiłków, ale także oferują miejsce wytchnienia dla opiekunów małych pacjentów. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu licznych darczyńców i firm, które przyczyniły się do poprawy warunków hospitalizacji dzieci i ich rodzin.

Kolejna edycja programu „NIE nowotworom u dzieci” w Radomiu

Przeprowadziliśmy profilaktyczne badania USG u 150 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, mające na celu wykrycie ewentualnych odstępstw od normy, w tym zmian nowotworowych oraz wad wrodzonych nerek i dróg moczowych.