Coraz częściej jest traktowany jak typowe narzędzie do zarządzania finansami. Trochę jak ubezpieczenie, które jest dla nas oczywiste. Pomaga mądrze i świadomie zdecydować, co się stanie z tym wszystkim, co posiadamy, gdy nas zabraknie. Do jego spisania – na sam początek – wystarczą kartka i ołówek. Potrzebny jest też spokój, aby zebrać myśli.
Testament w większości przypadków kojarzy się z aktem ostatniej woli, ze śmiercią lub chorobą, ze znacznym majątkiem lub z niezwykle skomplikowaną czynnością, która zajmuje sporo czasu. To jeden z mitów, które odczarowujemy w ramach ogólnopolskiej koalicji Napisz Testament, do której przystąpiliśmy jako Fundacja Ronalda McDonalda w 2020 roku. W skład koalicji wchodzi 12 dużych, znanych organizacji.
Kto sporządza testament? Coraz częściej są to osoby świadome, w pełni aktywne zawodowo, pragnące zabezpieczyć swoich najbliższych i rozdysponować posiadane dobra według własnego uznania. Zdają sobie sprawę, że gdyby nagle zaskoczyło je najgorsze, a wcześniej nie sporządziłyby testamentu, spadek po nich otrzymają spadkobiercy ustawowi. A taki scenariusz nie zawsze jest zgodny z ich wolą.
Nie istnieje wyczerpująca lista wszystkich sytuacji, w których ludzie decydują się na napisanie testamentu. Mogą to być zarówno rodzice małoletnich dzieci, osoby żyjące w związkach nieformalnych, dziadkowie pragnący przekazać swój majątek wnukom, osoby pragnące podzielić posiadany majątek według własnego uznania czy osoby samotne. Pisząc testament, porządkujemy wszystkie swoje sprawy i nie zostawiamy po sobie „bałaganu”. To gest, którym pokazujemy, jak bardzo liczą się dla nas inni – nie chcemy, aby kiedyś, gdy nas zabraknie, musieli martwić się o niezałatwione sprawy i szukać odpowiedzi na pytania, na które my tej odpowiedzi nie zostawiliśmy. Pisząc testament, oszczędzamy bliskim wielu żmudnych formalności związanych z postępowaniem spadkowym.
Dlaczego warto uwzględnić Fundację Ronalda McDonalda w swoim testamencie?
Ciężka choroba dziecka i związany z nią często pobyt w szpitalu bywają trudnym, a niekiedy traumatycznym przeżyciem zarówno dla niego, jak i całej rodziny. Ich życie przewraca się wtedy do góry nogami i jedyne o czym myślą, to dobro dziecka. Bywa, że nie mają gdzie spać, jeść czy prać swoich rzeczy. To wszystko na szczęście zabezpiecza Fundacja Ronalda McDonalda, budując przy szpitalach Domy, urządzając w szpitalach Pokoje Rodzinne czy kupując łóżka dla rodziców, żeby rodzice nie musieli spać na krzesłach.
Domy powstają w najbliższym sąsiedztwie szpitali dziecięcych i są najważniejszym programem Fundacji, znanym rodzicom na całym świecie. Dom jest miejscem, dzięki któremu rodziny dzieci długo hospitalizowanych mogą być razem i wspierać malucha w walce o zdrowie. Obecnie jest ich 390 na całym świecie. Pierwszy Dom w Polsce zbudowaliśmy przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie w 2015 r. Drugi Dom powstał w 2021 r. przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie.
Dla kogoś, kto nigdy nie musiał wyjechać z własnego domu, by leczyć dziecko, to po prostu wygodne miejsce, ale dla rodziców, którzy miesiącami czy latami są w podróży, to drugi dom, w którym żyją, gotują, piorą, spędzają święta i cały czas są na wyciągnięcie ręki z dzieckiem. Domy powstają po to, by żadna rodzina nie musiała mierzyć się z koszmarem rozstania z powodu braku dachu nad głową. Uwzględniając Fundację w swoim testamencie, pomożesz nam zapewnić opiekę nad całą rodziną chorującego dziecka.
Ponadto dzięki Twojemu zapisowi testamentowemu zbadamy jeszcze więcej dzieci w pobliżu miejsca ich zamieszkania. To szczególnie ważne w przypadku małych miejscowości, w których dostęp do profesjonalnej medycyny pediatrycznej jest utrudniony. Nasz program „NIE nowotworom u dzieci” ma zasięg ogólnopolski, a jedynym ograniczeniem jest kalendarz i dostępność terminów zespołu radiologów. Do tej pory przebadaliśmy ponad 91 tysięcy dzieci, ale potrzeby w tym zakresie są olbrzymie. Nawet niewielka kwota ma znaczenie, jeśli darczyńców takich jak Ty będzie więcej.
Uwzględniając nas w testamencie, pomożesz nam również zapewnić rodzicom godne warunki towarzyszenia dziecku w szpitalu. By w końcu mamy mogły odpocząć, przespać się w wygodnym łóżku i wrócić do dziecka z nową energią. Rola rodziców w zdrowieniu dziecka jest nie do przecenienia. Czasem nawet najbardziej nowoczesne leczenie nie daje efektów, gdy dziecko nie może przytulić się do mamy.
W testamencie możesz:
– przekazać Fundacji konkretną rzecz lub dowolną kwotę, zobowiązując swoich spadkobierców do przekazania nam wskazanego przez Ciebie składnika majątku,
– powołać Fundację do spadku wspólnie z innymi osobami, którym chcesz przekazać swój majątek,
– ustanowić Fundację Ronalda McDonalda swoim jedynym spadkobiercą.
Możesz wesprzeć także nasze działania i uposażyć Fundację Ronalda McDonalda w polisie na życie. Wystarczy podać następujące dane:
Fundacja Ronalda McDonalda
ul. Żwirki i Wigury 63A, 02-091 Warszawa
NIP: 526 26 12 592
REGON: 015018480
Więcej informacji na temat testamentu znajdziesz na www.napisztestament.org.pl.