icon

Jak możesz przekazać swoje 1,5% podatku Fundacji i pomóc chorym dzieciom i ich rodzinom?

Aby przekazać nam swoje 1,5% i pomóc, wpisz w swoim zeznaniu podatkowym PIT: 

 

 • nasz numerKRS 0000 105450 
 • kwotę wynikającą z wyliczenia 1,5% podatku 

Tutaj rozliczysz PIT online 2023:

Tutaj rozliczysz PIT online 2023:

Skopiuj KRS 0000 105450

 

icon

Tak pomagamy – poznaj rodziny, które skorzystały z naszej pomocy
w Domach Ronalda McDonalda

Nigdy nie zapomnę tego późnego wieczoru, kiedy dotarliśmy do Warszawy prosto z granicy polsko-ukraińskiej kilka dni po wybuchu wojny w lutym 2022. Kijowski szpital był pod ostrzałem, a ja musiałam pilnie szukać pomocy w leczeniu mojej córeczki.

 

Poznaj historię Poliny

U Gabrysi wykryto wrodzoną przepuklinę przeponową. Kiedy okazało się, że leczenie będzie odbywać się daleko od domu, w Warszawie, od razu skierowano nas do Domu Ronalda McDonalda. Spędziliśmy tam łącznie 133 dni.

 

Poznaj historię Gabrysi

Już w 12. tygodniu ciąży okazało się, że nasze maleństwo ma wadę brzuszka. Co czuje mama, która zaraz po porodzie nie ma przy sobie dziecka? Ile myśli tłoczy się w głowie? Ile modlitw zanosi się do nieba? Nie sposób tego opisać.

 

Poznaj historię Alanka

icon

Dlaczego Twoje 1,5% podatku jest tak ważne?

Twoje 1,5% ma wielką moc pomagania!

Pomagamy bezpłatnie. Fundacja Ronalda McDonalda jest organizacją pożytku publicznego, zatem każdy podatnik może przekazać nam swoje 1,5% podatku.  

 

Twoje 1,5% pomoże nam zbudować trzeci Dom Ronalda McDonalda – dom poza domem dla rodzin dzieci, które z powodu ciężkiej choroby muszą przez wiele dni a nawet miesięcy leczyć się w szpitalu. Dom powstanie przy wiodącym szpitalu pediatrycznym Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. 

 

Budowa Domu to ogromna inwestycja, która będzie służyć chorym dzieciom i ich rodzinom przez wiele, wiele lat. 

 

Dziękujemy za Twoje 1,5%! 

 

Nasz numer KRS 0000 105450 

Jak wykorzystaliśmy środki z 1% i 1,5% podatku w ubiegłych latach?

W 2022 roku otrzymaliśmy 608 377 zł z 1% podatku. Ta kwota pozwoliła nam sfinansować zakup 282 łóżek dla rodziców i wymianę 158 materacy dla 30 szpitali w całej Polsce. Dodatkowo, wyposażyliśmy kuchnię dla rodziców na oddziale pediatrycznym radomskiego szpitala. Dzięki łóżkom i kuchniom rodzice mogą w godnych warunkach towarzyszyć choremu dziecku podczas pobytu w szpitalu.

 

W 2023 roku z odpisów 1,5% podatku otrzymaliśmy od Was 855 tysięcy złotych. Wszystkie uzyskane środki przeznaczyliśmy na budowę trzeciego Domu Ronalda McDonalda.

icon

Jak pomagają Domy Ronalda McDonalda?

Domy to miejsca, dzięki którym rodzice najdłużej hospitalizowanych małych pacjentów mogą być razem ze swoimi dziećmi. Zbudowane w bezpośrednim sąsiedztwie największych szpitali uniwersyteckich w Krakowie i w Warszawie, zapewniają komfort rodzicom z całej Polski w czasie długiego leczenia dziecka. 

 

W każdym Domu Ronalda McDonalda cel jest jeden – stworzyć rodzicom przebywających w szpitalu dzieci domowe warunki pobytu i dać im niezbędne do walki z chorobą poczucie bezpieczeństwa i siły. Domy to nasz ludzki symbol solidarności.  

Nasz Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie od momentu otwarcia w 2015 roku pomógł już ponad siedmiuset rodzinom, udzielając ponad 60 tysięcy noclegów a wartość naszej pomocy wyniosła ponad 9 mln złotych.

Dom Ronalda McDonalda przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM pomaga od 2021 roku. Udzielił już ponad 15 tysięcy noclegów ponad dwustu rodzinom chorych dzieci. Wartość udzielonej pomocy wyniosła 3,5 mln złotych.

icon

Kto może przekazać 1,5% i jak przekazać 1,5% Fundacji?

W wyniku zmian w przepisach na 2022 r. (ustawa z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - nowy Polski Ład) podatnicy mają prawo przekazać 1,5% (a nie jak do tej pory 1%) swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.  

 

Podatnicy mają możliwość przekazywania 1,5% podatku należnego fiskusowi, wykazanego w ich rocznej deklaracji PIT – bezpośrednio na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dla podatnika przekazanie 1,5% nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem.  

 

Gdy w zeznaniu podatkowym zaznaczysz organizację, na którą ma być przekazany 1,5% podatku, kwota ta powędruje z budżetu państwa do wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego prowadzącej działalność społeczną i zacznie pomagać.  

 

W ten sposób sam decydujesz, do jakiej organizacji i na jaki cel Twój podatek może zostać wykorzystany. 

 

Jeśli chcesz przekazać Twoje 1,5% podatku za 2023 roku Fundacji Ronalda McDonalda, w zeznaniu podatkowym wpisz nasz KRS 0000 105450. 

 

W  2023 r. 1,5% podatku mogą przekazać podatnicy wypełniający PIT-y: 

 • PIT 28 – pole S  
 • PIT 28S  – pole P 
 • PIT 36 – pole S  
 • PIT 36S – pole M  
 • PIT 36L – pole O 
 • PIT 36 LS – pole M  
 • PIT 37 -pole K  
 • PIT 38 – pole J  
 • PIT 39 – pole H  
 • PIT CFC – pole G  
 • PIT OP – pole C  

 

Rozliczenie PITu online jest możliwe zarówno poprzez platformę e-pity na naszej stronie, jak i na stronie Ministerstwa Finansów. Poprzez te platformy będziesz mógł rozliczyć m.in. PIT37online oraz PIT 36 online. 

 

W usłudze Twój E-Pit udostępnianej przez Ministerstwo Finansów mogą rozliczyć się podatnicy składający PIT 28, PIT 36,  PIT 37, PIT 38. Z tej usługi podatnicy mogą skorzystać w okresie 15 lutego – 30 kwietnia 2024 r. 

 

Termin na złożenie deklaracji podatkowej z pominięciem usługi Twój E-Pit, np. w wersji drukowanej lub elektronicznej poprzez program e-pity dostępny na naszej stronie to 1 stycznia-30 kwietnia 2024 r. 

Rozliczenie PIT przez Internet jest możliwe na naszej stronie.

icon

Twoje 1,5% podatku ma moc pomagania. Dziękujemy za Twoje 1,5% podatku! Nasz KRS: 0000 105450

Druki PIT. Wolisz rozliczyć PIT papierowo? Tak też możesz podarować 1,5% podatku i pomóc! Tutaj pobierzesz m.in. druki: PIT 36 druk, PIT 37 druk, PIT 38 druk i inne:

Jeśli jesteś emerytem lub rencistą, również możesz przekazać 1,5% i pomóc

Złóż PIT-OP, a wtedy część podatku trafi do organizacji, której KRS wpiszesz w druku. Urząd w Twoim imieniu przekaże za Ciebie Twój podatek.

Program e-pity by e-file