Żadna forma pomocy chorym dzieciom i ich opiekunom nie zapewnia tak wszechstronnego wsparcia jak model leczenia skoncentrowany na całej rodzinie. Efekty są widoczne w trakcie całego procesu powrotu do zdrowia, w trakcie hospitalizacji dziecka i działają profilaktycznie na długie lata.
Wsparcie rodziny zapobiega problemom społecznym wywołanym przez długotrwały stres, rozdzielenie najbliższych sobie członków rodziny, w tym zdrowego rodzeństwa, które traci kontakt z siostrą lub bratem, jak i uwagę oraz obecność rodzica lub rodziców.
Obecność bliskich w szpitalu umożliwia im aktywny udział w procesie terapeutycznym, wzmacnia więzi i daje poczucie bezpieczeństwa, przez co łagodzi napięcie związane z chorobą i zapobiega traumie. Poprawia się stan zdrowia dziecka, jego uczucia i potrzeby są traktowane równorzędnie.
Model leczenia opieki skoncentrowanej na rodzinie
„Aby rodzina mogła być razem” to misja Fundacji Ronalda McDonalda, której światowe programy od 50 lat wspierają model opieki Family-Centered Care.
Termin Family-Centered Care nie ma swojego jednego odpowiednika w języku polskim, w opracowaniach polskojęzycznych Fundacji używane jest tłumaczenie “opieka skoncentrowana na rodzinie dziecka hospitalizowanego”. Fundacja Ronalda McDonalda w Polsce od 22 lat wszystkimi swoimi programami zmienia warunki pobytu rodziny małego pacjenta w polskich szpitalach.
Choroba dziecka połączona z koniecznością leczenia w szpitalu to duży stres dla całej rodziny, szczególnie jeśli jest to nowe wydarzenie. Chociaż wszyscy przeżywają wspólnie tę sytuację, dzieci rozumieją ją inaczej niż dorośli, ich myślenie jest zdominowane przez emocje. Trzeba je przygotować do pobytu w szpitalu stosownie do wieku i poziomu rozumienia oraz wspierać mądrą i empatyczną obecnością na każdym etapie leczenia.
Bliskość rodziny chorującego dziecka, gdy trafia ono do szpitala, to integralna część nowoczesnego procesu leczenia, to także kluczowe wyzwanie dla wszystkich programów Fundacji Ronalda McDonalda. Dlatego lekarze w zespole Fundacji przygotowali przewodnik dla rodziców i opiekunów, który wskazuje, o jakie potrzeby dziecka dorosły powinien zadbać w czasie, gdy dziecko choruje.
Materiał powstał we współpracy z Dr n. hum. Anną Jakubowską-Winecką
Absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych, specjalistą psychologii klinicznej. Dr n. hum. Anna Jakubowska-Winecka posiada certyfikat konsultanta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w zakresie psychologii klinicznej dzieci chorych somatycznie. Łączy pracę kliniczną z naukowo-dydaktyczną.
Jest autorką ponad 110 publikacji w czasopismach polskich i anglojęzycznych, rozdziałów w podręcznikach akademickich, współredaktorem podręcznika psychologii dla studentów medycyny nagrodzonego przez Ministra Zdrowia. W latach 1999-2006 pracowała na stanowisku adiunkta w Zakładzie Psychologii Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od ponad 30 lat jest związana z lnstytutem ,,Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. Aktualnie kieruje Zakładem Psychologii Zdrowia w IP-CZD.