Trzeci w Polsce Dom Ronalda McDonalda powstanie przy Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Uroczysty list intencyjny o współpracy na rzecz jego budowy został podpisany 12 grudnia 2022 roku. 

 

Wybudowanie i prowadzenie Domu odbędą się zgodnie z najlepszymi światowymi standardami opieki skoncentrowanej na całej rodzinie dziecka hospitalizowanego – Family-Centered Care, wiedzą innych Domów i polskimi doświadczeniami Domów w Krakowie i w Warszawie.

Czym są Domy Ronalda McDonalda?

 

Dom Ronalda McDonalda staje się dla rodziny domem na czas choroby dziecka,  zapewnia niezbędny komfort, opiekę i wsparcie, pozwala rodzinie być blisko i razem w tym trudnym czasie. Wszystkie Domy budowane są w bezpośrednim sąsiedztwie szpitali dziecięcych, aby mama i tata mogli zawsze być blisko chorującego malucha. 

Prawdziwy Dom poza domem

 

W Domu zawsze jest w pełni wyposażona kuchnia, pralnia, bawialnia dla dzieci, biblioteka i ogród, a każda rodzina ma  swoją osobistą przestrzeń – pokój z łazienką i wygodnym łóżkiem. Wypoczęty rodzic jest większym wsparciem dla dziecka, ma lepszy kontakt z personelem medycznym, łatwiej znosi stres związany z pełnym wyzwań procesem leczenia.

Jakie są wytyczne do powstania Domu?

Wytyczne dla Domów Ronalda McDonalda obejmują przede wszystkim dostosowanie Domu do wizji komfortu, która jest zgodna z różnorodnymi oczekiwaniami dotyczącymi pojęcia domu. Ważne jest, aby Dom zapewniał wszystkie funkcje potrzebne do dbania o czystość i tworzenia bezpiecznej przestrzeni dla całej rodziny. Dlatego polskie Domy Ronalda McDonalda muszą być wyposażone w pralnie, suszarnie oraz inne sekcje gospodarcze. Pełni wyposażona kuchnia jest kluczowa, ponieważ gotowanie i wspólne posiłki są ważnym elementem codzienności

Jakie warunki powinien spełnić szpital?

Szpital jako Partner medyczny, gwarantuje najwyższą jakość procesów leczniczych, ale także angażuje się w badania i rozwój medycyny pediatrycznej. Partner medyczny powinien również zgłębiać ideę opieki skoncentrowanej na rodzinie (Family-Centered Care) i aktywnie uczestniczyć w procesie jej rozwoju w szpitalu. Gdzie powstaje Dom Ronalda McDonalda, zarówno Partner medyczny, jak i Fundacja, stają się modelem do naśladowania dla innych instytucji zdrowia publicznego.

 

Istotnym warunkiem dla powstania Domu jest też działka spełniająca określone parametry, z których kluczowym jest odległość od szpitala. Dom nie może być zlokalizowany dalej niż odległość spacerowa, aby zapewnić szybki i bezpieczny dostęp rodzicom do szpitala i z powrotem.

Planowana wielkość nowego Domu to 20 pokoi. Powstanie on z innowacyjnego materiału drewnianego CLT, z drewnianych komponentów, zapewniających m.in. odpowiednią, stałą wilgotność, dobrą izolację oraz energooszczędność. Autorami projektu po raz trzeci będą Alicja Szojda i Tomasz Flejterski z pracowni AFP Architekci.  

Co decyduje o ilości pokoi?

Liczba pokoi jest uzależniona od liczby łóżek pediatrycznych oraz specjalistycznych procedur, które wymagają długiego pobytu pacjentów na oddziałach szpitala. Następnie, decydującą rolę odgrywa wielkość dostępnej działki. W przypadku budowy w zwartej miejskiej przestrzeni, istotne jest uwzględnienie lokalnych parametrów architektonicznych oraz przestrzennych, co wpływa na możliwość dostosowania Domu do otoczenia. Wszystkie te czynniki są brane pod uwagę, aby zapewnić optymalne warunki dla pacjentów i ich rodzin w Domu Ronalda McDonalda.

W jaki sposób finansowane są budowa i wyposażenie wnętrza Domu?

Budowa i wyposażenie wnętrza Domu Ronalda McDonalda są finansowane poprzez staranne planowanie i gromadzenie funduszy przez kilka lat przed uruchomieniem Programu. W pierwszej kolejności pozyskiwane są donacje celowe od osób prywatnych oraz przychody generowane ze specjalnych działań fundraisingowych np. kampania 1,5%.

 

Kiedy zebrany zostanie około 80% planowanego budżetu, rozpoczynają się prace nad projektowaniem i przygotowaniem terenu pod budowę. Dążymy do zakończenia całego procesu inwestycyjnego w ciągu jednego roku, wykorzystując nasze doświadczenie w efektywnym zarządzaniu finansami. Po ukończeniu budowy, naszym priorytetem staje się zabezpieczenie środków na utrzymanie bieżącego Programu, zapewniając ciągłość funkcjonowania Programu Domu Ronalda McDonalda.

Jesteśmy dumni, że to właśnie przy Instytucie, w którym leczone są najciężej chore dzieci z całego kraju zostanie wybudowany trzeci Dom Ronalda McDonalda w Polsce. Będzie to miejsce pobytu dla rodziców dzieci leczonych w naszym szpitalu. Cenimy wieloletnią współpracę z Fundacją Ronalda McDonalda, której początki sięgają 2009 roku. Wspólne wartości, które wyznajemy, jak i obustronne, ogromne zaangażowanie sprawia, iż patrzymy w przyszłość z bardzo dużą dozą optymizmu 

 

– podkreśla dr n. med. Marek Migdał, Dyrektor IPCZD.

Dom powstanie w modelu wielu partnerstw z ludźmi i firmami, które chcą wspierać publiczną medycynę pediatryczną i mieć wpływ na tempo zmian.