icon

Naszą misją jest tworzenie i wspieranie programów, które pomagają dzieciom żyć w zdrowiu i pomyślności, aby rodzina mogła zawsze być razem.

Kiedy choruje dziecko, choruje z nim cała rodzina

 

Właśnie dlatego Fundacja Ronalda McDonalda tworzy i wspiera programy, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie i dobrobyt dzieci oraz ich rodzin.

Wiemy, że kiedy rodziny są razem i blisko, radzą sobie lepiej. Żaden rodzic nie powinien być zmuszony do mierzenia się z kryzysem medycznym dziecka w pojedynkę. 

 

Nasz idealny świat to miejsce, w którym wszystkie dzieci mają dostęp do opieki medycznej, a ich rodziny są wspierane i aktywnie zaangażowane w opiekę.

 

Jesteśmy partnerem dzieci

 

To one są naszym największym skarbem i przyszłością naszego społeczeństwa.

 

Postrzegamy nasze zadanie jako znaczące uzupełnienie państwowego systemu opieki zdrowotnej oraz pomoc ciężko chorym i potrzebującym dzieciom i ich rodzinom za pomocą naszych programów. Są to Domy Ronalda McDonalda w Krakowie i w Warszawie, Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda, Mobilna klinika – Ambulans Fundacji badający dzieci w całym kraju w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci”, a także program „Łóżka dla rodziców”, w ramach którego docieramy do oddziałów pediatrycznych w szpitalach i doposażamy je w łóżka, na których rodzic pozostający cały czas z dzieckiem może odpocząć w ciągu dnia, wyspać się w nocy i w pełni wypoczęty uczestniczyć w leczeniu dziecka.

 

 

Co zrobić, gdy Twoje dziecko wymaga długiego leczenia, ale Twoja rodzina mieszka daleko od szpitala?

Wiele polskich rodzin każdego roku pokonuje duże odległości, aby uzyskać dostęp do opieki medycznej dla swojego chorego dziecka.

Kiedy sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga hospitalizacji, często trzeba na dłużej opuścić swój dom, rodzinę, pracę i wsparcie społeczne w czasie, kiedy jest to rodzinie najbardziej potrzebne.

Właśnie w tym miejscu wkracza Fundacja Ronalda McDonalda, zapewniając miejsce, w którym rodzice i rodzeństwo mogą przebywać razem, kilka kroków od szpitala dziecięcego.

 

icon

Nasza Historia

 

9 kwietnia 2002 roku

 

Fundacja Ronalda McDonalda w Polsce otrzymała wpis do KRS i zaczęła działać, propagując idee wspólne dla wszystkich innych oddziałów w ponad 60 krajach i regionach.
Fundacja Ronalda McDonalda powstała z inicjatywy firmy McDonald’s Polska jako część międzynarodowej organizacji charytatywnej Ronald McDonald House Charities.

 

Fundacja Ronalda McDonalda ma status organizacji pożytku publicznego.

 

 

icon

Kamienie milowe

2002-2004

Pierwsze programy Fundacji organizowaliśmy pod hasłem „NIE nowotworom u dzieci”, promując wczesną diagnostykę chorób nowotworowych poprzez szkolenia dla lekarzy pierwszego kontaktu, organizację konferencji dla onkologów dziecięcych, a także finansowanie wydawnictw książkowych z zakresu onkologii dziecięcej. Z inicjatywy naszej Fundacji do rąk środowiska medycznego trafiły publikacje:

  • „Przejść przez chorobę nowotworową dziecka” pod redakcją prof. Jerzego Kowalczyka
  • „Od objawu do nowotworu” pod redakcją prof. Alicji Chybickiej

2005

 

 

 

W ramach „NIE nowotworom u dzieci” rusza pierwszy ogólnopolski program przesiewowych, profilaktycznych badań USG małych dzieci.

Badania są bezpłatne i odbywają się na pokładzie specjalnego ambulansu, który dociera wszędzie tam, gdzie brakuje podobnej oferty diagnostycznej.

 

Badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat są projektem unikalnym w skali światowej i stanowią odpowiedź Fundacji Ronalda McDonalda na potrzebę wczesnej diagnostyki nowotworowej dla najmłodszych, która w połączeniu z uważnością rodzica, czyli najbliższego partnera dziecka, daje dziecku prawie 100% szanse na wyleczenie i normalne życie.

 

 

 

2009

 

 

 

27 lutego otwieramy pierwszy polski Pokój Rodzinny Ronalda McDonalda w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu.

 

Pokój otwarty jest codziennie od 7.00 do 19.00. Można tu wypić dobrą kawę, zrobić pranie dla dziecka, skorzystać z łazienki albo po prostu spędzić czas z innymi rodzicami, odpocząć a nawet przespać się w pokoju ciszy.

2010-2013

Przygotowania formalne do budowy pierwszego Domu Ronalda McDonalda. Fundację od początku wspiera Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum. Przypieczętowane zostaje 50-letnie partnerstwo stanowiące podwaliny pod budowę pierwszego polskiego Domu z intencją stworzenia miejsca, w którym będą mogły zatrzymać się rodziny dzieci przybywających na leczenie do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

 

 

2015

15 września w nowym Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie otwieramy dwa Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda

 

Równocześnie Fundacja finansuje wyposażenie Szpitala w łóżka dla rodziców, stojące przy każdym łóżku małego pacjenta, kupuje 730 kompletów nowoczesnej pościeli, a także przekazuje Szpitalowi zlokalizowane na każdym oddziale kuchnie, łazienki i salony.

 

 

Nasze marzenie o polskim Domu spełnia się!

14 października 2015 roku, równo rok od rozpoczęcia budowy, otwieramy w Krakowie pierwszy Dom Ronalda McDonalda, z 20 pokojami dla rodzin.

Jako pierwsi w nowym Domu zostali zakwaterowani rodzice 15-letniego Kamila, a ich pobyt trwał 39 dni.

Od tego czasu Dom Ronalda McDonalda w Krakowie pomaga rocznie około 150 rodzinom, które spędzają tu całe tygodnie a nawet miesiące. Najdłuższy pobyt w krakowskim Domu trwał 382 dni.

 

 

2017

Nasza praca zostaje doceniona! Fundacja Ronalda McDonalda zostaje uhonorowana odznaką Honoris Gratia.

 

Podczas konferencji Dyrektor Wykonawcza Katarzyna Nowakowska oraz Prezes Fundacji Ronalda McDonalda – wybitny pediatra prof. Adam Jelonek, również odebrali  wyjątkowe wyróżnienia. „Honoris Gratia” to odznaczenie, przyznawane przez prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego za szczególne zasługi do miasta. W ten sposób prezydent docenił rolę, jaką krakowski Dom Ronalda McDonalda od 2 lat pełni dla rodzin i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

 

 

2021

10 czerwca otwieramy drugi polski Dom Ronalda McDonalda.

 

Wybudowany przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie jest odpowiedzią na potrzeby szpitala w zakresie otoczenia rodziny chorego dziecka kompleksową opieką. Dom ma 25 pokoi dla rodzin, dużą wspólną kuchnię i jadalnię, pralnię a także miejsce spotkań. To równocześnie pierwszy Dom na świecie, przy którym jest przedszkole.

Najdłuższy pobyt rodziny w warszawskim Domu trwał 575 dni.

 

 

 

 

 

2022

10 grudnia podpisujemy list intencyjny budowy trzeciego Domu Ronalda McDonalda. Powstanie przy Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu. 

Dom będzie miejscem pobytu dla rodziców dzieci, których proces leczenia wymaga najdłuższych pobytów w oddziałach Instytutu. W ten sposób Fundacja będzie wspierać szpital i jego zespół w opiece nad pacjentami i ich najbliższymi. Wybudowanie i prowadzenie Domu odbędą się zgodnie z najlepszymi światowymi standardami opieki skoncentrowanej na całej rodzinie dziecka hospitalizowanego – Family-Centered Care, wiedzą innych Domów i polskimi doświadczeniami Domów w Krakowie i w Warszawie.

 

Dotychczasowy projekt „Łóżka dla rodziców” staje się nowym programem Fundacji.  W 2022 roku ze środków zebranych w ramach 1% finansujemy ponad 900 łóżek dla rodziców dla 43 szpitali z oddziałami pediatrycznymi w Polsce.  Tym samym wypełniamy najważniejszy postulat filozofii opieki skoncentrowanej na rodzinie chorego dziecka, zgodnie z którym rodzic jest pełnoprawnym członkiem oddziału pediatrycznego, a także partnerem lekarzy w procesie leczenia dziecka.

W kolejnych latach będziemy dostarczać kolejne łóżka do szpitali, w których leczą się dzieci.

Dołącz i razem zmieńmy obraz medycyny pediatrycznej w Polsce.

#RMHC50 1974-2024

RMHC, nasza macierzysta organizacja w USA, od której wszystko się zaczęło, obchodzi 50-lecie działalności! 

 

Dokładnie 50 lat temu w Filadelfii powstał pierwszy Dom Ronalda McDonalda. To dało początek Ronald McDonald House Charities (RMHC), organizacji, która przez pół wieku zbudowała setki Domów na całym świecie, dostarczając wsparcia rodzinom w czasie, gdy tego potrzebują najbardziej, w czasie ciężkiej choroby i hospitalizacji dziecka. 

icon

Fundacja na świecie

Fundacja Ronalda McDonalda jest częścią międzynarodowej sieci organizacji charytatywnych Ronald McDonald House Charities. Założona w 1974 roku w Filadelfii (USA) RMHC rozpoczęła swoją działalność od jednego, ważnego celu: zapewnienia domu, w którym rodziny dzieci przebywających w szpitalu mogłyby odpocząć z dala od oddziału.

 

Idea umożliwienia chorym dzieciom bycia blisko rodziców pojawiła się już rok wcześniej, w 1973 roku, kiedy na białaczkę zachorowała malutka Kim Hill, córka amerykańskiego futbolisty Freda Hilla z „Philadelphia Eagles”. Założyciel McDonald’s Ray Kroc, który w tym czasie miał kontrakt z klubem sportowym, wsparł akcję zbierania funduszy na zorganizowanie pierwszego takiego miejsca w Ameryce. Obiecał podwoić każdego zebranego dolara zgodnie z zasadą matching fund. Rok później, 15 października 1974 roku marzenie stało się faktem, a swoje drzwi dla rodzin otworzył pierwszy na świecie Dom Ronalda McDonalda.

 

50 lat temu, kiedy zawiązało się to unikalne partnerstwo, zapewne nikt z uczestników nie wyobrażał sobie, że marzenie o „domu poza domem” dla rodzin poważnie chorych dzieci, rozwinie się i stanie się międzynarodowym fenomenem.

 

Dzisiaj Ronald McDonald House Charities działa w skali globalnej z 386 Domami Ronalda McDonalda, 268 Pokojami Rodzinnymi Ronalda McDonalda, a także 41 Ambulansami w 62 krajach i regionach. Rocznie Fundacja pomaga prawie 9 mln dzieci i rodzin na całym świecie.

1

 

Kraje i regiony, w których pomagają nasze programy

1

 

Domy Ronalda McDonalda, w tym 98 w Europie a 2 w Polsce

1

 

Pokoi Rodzinnych Ronalda McDonalda

1

 

Ambulansów, w tym tylko 2 w Europie

1  +

 

Wolontariuszy, którzy codziennie wspierają programy Fundacji swoim zaangażowaniem

1  mln

 

noclegów dla rodzin w Domach i Pokojach Rodzinnych w skali roku

1  mln

 

 

dzieci i ich rodzin, którym każdego roku Fundacja pomaga na całym świecie