Mój wolontariat – najczęściej zadawane pytania

Co to jest Fundacja Ronalda McDonalda?

Fundacja to organizacja pozarządowa, pracująca na rzecz zdrowia i jakości życia dzieci, działająca na wzór międzynarodowej fundacji RMHC, utrzymująca się z donacji, zbiórek publicznych, darowizn oraz odpisów podatkowych. Główne linie działań Fundacji w Polsce to promocja profilaktyki w walce z chorobami u dzieci, ze szczególną uwagą dla chorób onkologicznych, szkolenia lekarzy pierwszego kontaktu z zakresu wczesnej diagnostyki nowotworów, promocja wiedzy na temat nowotworów u dzieci, pomoc rodzinom, które doświadczają długotrwałej choroby dziecka – poprzez prowadzenie Pokoju Rodzinnego Ronalda McDonalda w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, Pokoi Rodzinnych Ronalda McDonalda w Szpitalu Pediatrycznym WUM, pierwszym dzięki Fundacji szpitalu przyjaznym rodzinie, w którym obok każdego z 530 łóżek dzieci stoi łóżko z pościelą od Fundacji dla mamy lub taty, a pacjentów i rodziny wspiera blisko 500 Wolontariuszy rocznie i fundacyjny zespół Koordynatorów Pokoi.

 

Fundacja sfinansowała budowę i utrzymuje Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Partnerstwo z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum zostanie powtórzone także w Warszawie z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie powstaje kolejny polski Dom.

 

Fundacja zajmuje się także zbiórkami krwi w czasie, gdy najbardziej jej brakuje oraz włącza się aktywnie w działania na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci – pomoc w formie projektów i dotacji celowych.

Możesz zostać naszym wolontariuszem w każdym z programów

W ambulansie i „NIE nowotworom u dzieci” możesz pomagać nam w realizacji akcji badań, być naszym pośrednikiem w kontakcie z lokalną społecznością, samorządem, mediami. Możesz dla nas prowadzić rejestrację zgłoszeń na badania, możesz przygotowywać opisy działań, projektować materiały, które zostaną wykorzystane w akcji, uzgadniać, rezerwować, negocjować, dzielić się wiedzą i kontaktami!

 

Jeśli brakuje Ci czasu na osobiste działanie możesz wesprzeć naszą Fundację finansowo.

 

Nasza oferta dla wolontariuszy zawsze zawiera informacje o tym ilu wolontariuszy potrzebujemy, od kiedy i na jak długo oraz do jakich działań. Aby wziąć udział w akcjach badań na pokładzie ambulansu Fundacji, należy zadzwonić lub napisać do Krzysztofa Daniluka – Koordynatora Programu – tel. 533 386 733 – krzysztof.daniluk@frm.org.pl

 

Akcje z wyprzedzeniem podawane są w Kalendarzu w zakładce Co robimy.

 

Jeśli chcesz zaangażować się w program Pokoi Rodzinnych Ronalda McDonalda w szpitalu – pomagać rodzinom, dzieciom, być częścią popołudniowych wydarzeń edukacyjnych, skontaktuj się z Dorotą Piotrowską – Koordynator Programu – 790 343 065 – dorota.piotrowska@frm.org.pl

 

Aby dołączyć w Krakowie do wolontariatu dla Domu Ronalda McDonalda – napisz, zadzwoń do Dominiki Mikołajczyk – Koordynator Wolontariatu – 790 706 490 dominika.mikolajczyk@frm.org.pl

Profil wolontariusza. Jakie kryteria powinienem spełnić, aby zostać wolontariuszem Fundacji Ronalda McDonalda?

Szukamy osób pełnoletnich, dysponujących wolnym czasem w ciągu tygodnia, w różnych miejscach w Polsce, tam gdzie odbywają się badania profilaktyczne dla dzieci, dobrze zorganizowanych, komunikatywnych, odpowiedzialnych, wrażliwych. Najważniejsza jest odpowiedzialność i świadomość, że zaniedbanie w jakości wykonania pracy może zadecydować o komforcie badań, a więc zostać negatywnie zapamiętane przez dziecko, jakości współpracy z lekarzami, biorącymi udział w akcji, zaufaniu rodziców.

Profil wolontariusza – lekarza.

Szukamy lekarzy – radiologów, z doświadczeniem w diagnozowaniu dzieci, z certyfikatem PTU, gotowych współpracować w akcji badań na swoim terenie, w okolicy, lub wyjeżdżać. Jeśli jako lekarz widzisz, że dzieci w Twoim otoczeniu mają ograniczony dostęp do specjalistycznej diagnostyki, jeśli wiesz, że są w Twoim środowisku grupy ludzi, dzielnice, gdzie z powodu biedy rodzice nie mogą zapewnić dzieciom odpowiedniej profilaktyki – możesz nam pomóc zorganizować akcję badań i wziąć w niej udział.

Szukamy partnerów samorządowych

Szukamy osób z pasją wykonujących swoją pracę w wydziałach zdrowia, opieki społecznej, promocji, chcących zaangażować się w organizację akcji badań profilaktycznych, połączoną z kampanią o roli badań i wczesnej diagnostyki u dzieci.

Aby zostać wolontariuszem należy być osobą o nieposzlakowanej reputacji.

Wolontariusz powinien być osobą niekaraną. Uwaga praktyczna – ponieważ pracujemy z dziećmi każdy wolontariusz, który ma wziąć udział w akcji musi być zdrowy. Zwykły katar, czy lekka grypa mogą okazać się ogromnym kłopotem dla rodziców maluchów biorących udział w badaniach. Decydując się na pracę z małymi dziećmi należy zadbać o higienę i zdrowie.

Jak skontaktować się z Fundacją?

Prosimy o maila z informacją o intersującej Cię formie współpracy: fundacja@frm.org.pl

Czy wolontariusz ponosi koszty współpracy?

Współpraca z Fundacją jest bezpłatna, ale bycie wolontariuszem nie jest związane z żadnymi kosztami. Jeśli w trakcie współpracy pojawiają się koszty materiałów, transportu, podróży, opłaca je Fundacja.

 

Twój wkład pracy, czas, wiedza to jest to, czego potrzebujemy by działać skuteczniej.

Jak trzeba się ubrać, gdy bierze się udział w akcji?

W zależności od rodzaju zadania – odpowiednio do sytuacji i pogody. A jeśli będziesz pracować w ambulansie w czasie badań warto ubrać się w wygodne rzeczy, dziewczyny, panie – w płaskie buty oraz w warstwy, bo w gabinetach jest ciepło i koszulka z krótkim rękawem bywa najodpowiedniejszym strojem. Należy wyglądać czysto i pamiętać, że będzie się mieć do czynienia z dziećmi.

 

Jedną z miar profesjonalnego podejścia do zadania jest umiejętność zbudowania wyglądem poczucia bezpieczeństwa i zaufania u badanych oraz Rodziców.

Jeśli jesteś lekarzem

Nie używaj fartucha, bo dzieci boją się stroju lekarza.

 

Współpracujący z nami lekarze noszą kolorowe koszulki i świetnie wyglądają!